DARGEB Derneği 

Deniz Araştırma ve Geliştirme Gönüllüleri, Kültür Sanat Öğrenci ve Mezun Derneği

Nerede, ne zaman ve nasıl kurulduk?

19 Mayıs 2019 tarihinde merkezi İstanbul olarak DARGEB adı altında hayata geçirildi ve DARGEB’in kapısı tüm denizci öğrencilere açıldı. 2020, 2021, 2022 Dönemlerini geride bırakan DARGEB kurulduğu günden bugüne gelişimine ve çalışmalarına hız kesmeden devam etti, etmektedir. 29 Ekim 2023 Tarihinde Cumhuriyetin 100. yılında dernek şeklini aldı.

Temel unsur

Türk denizciliğin daha ileriye taşımak, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde deniz ticareti başta olmak üzere, deniz filomuzun büyümesine, teknolojik ve kültürel anlamda denizcilik işletmelerinin gelişmesine katkı sağlamaktır. DARGEB bu katkıyı sağlayacak biz gençlerin önemini göz önüne alarak bu iş kollarında istihdam sağlayarak birlik beraberlik içerisinde sektörü ileriye taşımanın gerekliliği üzerine faaliyete geçmiştir.

Atatürk’ün de biz gençlere söylediği gibi

“ Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

Ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacak biz gençler olarak 19 Mayıs 1919’dan sonraki 100 yılda ülkemize ve denizciliğe bir fiil katkı sağlamayı DARGEB ailesi olarak kendimize vazife edindik. Siz değerli meslektaşlarımız ve arkadaşlarımız ile bu vazifeyi gönüllülük içerisinde sürdürmeyi umut ediyoruz.

DARGEB Neden Gerekli?

‘’Zaferi, denizi kontrol altında tutan, ihtiyacı olan şeyi, ihtiyacı olduğu zaman, istediği yere ulaştırabilen ülke kazanır.’’ M.Kemal ATATÜRK

Yaşadığımız ülkeye zaferi kazandırmak vefa borcumuzu ödemek, denizciliğe yeni adımlarını atmış ve kendini geliştirmekte olan siz değerli arkadaşlarımıza çağdaş bilgi ile donanmış, araştırma ve sorun çözme yeteneğini geliştirmek, çevresine önderlik edebilecek yapıda, kültürel ve sanatsal değerler yaratma işlevlerinin ve topluma hizmet yükümlülüğünü evrensel standartlarda yürütmeyi, ulusun ve insanlığın sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgi üretmeyi, uygulama ve yaymayı görev edinmiş, ülkemiz ve dünya denizciliğine değerli bireyler için DARGEB bir ihtiyaç olmuştur.

DARGEB Ne Amaçlıyor?

Gelişmekte olan dünya denizciliğini yakından takip ederek ulusal ve evrensel boyutta topluma katkı sağlayan, mensubu olmaktan onur duyulan, bilgi paylaşımın yapıldığı kültürel ve sosyal olanlarda faaliyet gösteren, ürettiği bilgi ile örnek gösterilen, ülkemiz denizciliğine nitelikli ve donanımlı denizcilik öğrencisi yetiştirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Neden DARGEB’e Katılmalısın?

Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar ülkenin deniz taşımacılığı, liman işletmeciliği, deniz sigortacılığı, brokerlik gibi tüm denizcilik faaliyetlerini yabancılar sürdürmekteydi.

Sonra biri ‘’ İlk hedefimiz Akdeniz’’ dedi ve 1 Temmuz 1926’da Kabotaj Antlaşması imzalandı.

İşte o biri olmak, bir şeyleri değiştirmek, sen yapamazsın denileni başarmak, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin en üstüne taşımak için DARGEB’e siz değerli arkadaşlarımızı bekliyoruz.

Geçmişten Günümüze DARGEB

  • 2018-2019 Döneminde denizcilik sektörü içerisinde faaliyetlerimize başladık. Bu dönemde kısa sürede Türkiye’de yer alan bünyesinde denizcilik bölümü olan üniversitelere ulaştık. Sesimizi duyan yüzlerce sıra arkadaşımızın da destekleri ile büyümeye ve üretmeye devam ettik.  Asıl amacımız olan, öğrencilere ulaşmayı büyük oranda sağladık. Bu dönemde yönetim kurulumuz olmamasına rağmen temsilcilerimiz bulunmaktaydı. Üniversite, fakülte ve bölüm temsilcisi arkadaşlarımızın destekleri, özverileri ve gönüllülükleri ile çalışmalar ortaya koyduk. İlk çalışmalarımızdan birisi Stajyer Hakları El Kitabı’ydı.

 

  • 2019-2020 Döneminde pandeminin Dünya genelinde yayılması ve pandemi önlemleri sebebiyle eğitim öğretim döneminin büyük çoğunluğu online sistemle ilerledi. Bu süreçte güzide ülkemizin dört bir yanında okuyan denizci öğrencilere fayda sağlamak ve evde kaldığımız süreyi verimli geçirmek için projelerimize daha sıkı sarıldık daha fazla faydalı içerikler ürettik. 2019-2020 Döneminde ilk yönetim kurulumuz ilan edildi. Yönetim kurulu ile büyüyen DARGEB ailesinde farklı departman ve takımlarla çalışma sahamızı genişlettik.

 

  • 2020-2021 Döneminde DARGEB olarak daha profesyonel çalışmalar ortaya koyduk. Zamanla daha sistemli şekilde ilerleyen DARGEB bu dönemde öğrencilerin yanında olmaya devam etti. Yayımlanan kılavuzlarımız, Ufkun dergimizin yanı sıra Ufkun Kitap Gemisi gibi projelerle çalışma alanımızı genişletmeye devam ettik. Yalnızca insanlara gönüllülük çerçevesinde yardımcı olmayı amaçlayan denizci öğrenciler hem birbirlerinin gelişimine hem de ülke denizciliğine katkı sağlamak için ufak, büyük birçok adım attı. Amacımız ilk kuruluşumuzdan itibaren sevgi, saygı, liyakat esaslı olarak ilerlemekti. Bu ilerleme hareketinde bu esaslara bağlı kalmak ve esasları uygulamak bizleri çalışırken motive ve mutlu etti. Ortaya koyulan her proje ve çalışmada öğrenciler takım çalışması, yardımlaşma, karşılıklı güven ve saygı, sorunlara çözüm üretme, alternatif yollar bulma gibi kişisel gelişime katkı sağlayan onlarca kazanım elde etti.

 

  • 2021-2022 Döneminde DARGEB içerisinde ortaya koyduğumuz esaslar bizim başarımızın mimarı oldu. Bu esaslar ile saha da etkinliklerimizi sürdürdük. Ülkemizin dört bir yanında liman gezileri, tersane gezileri, sosyal sorumluluk çalışmalarını gerçekleştirdik. DARGEB sosyal medyası ile departmanları, ekipleri ve takımları da gelişim ve kazanım sağladı. Bu gelişmeler neticesinde hedeflerimizden şaşmadan ilerlemeyi sürdürdük. Sektörde yer alan STK’lar ile ortak çalışmalar gerçekleştirdik.

 

  • 2022-2023 Döneminde kuruluşunun üzerinden geçen zamanla kendisine sürekli tecrübe kazandıran DARGEB ailesi bir bütün olarak çalışmalarını sürdürdü. Şubat 2023’te meydana gelen deprem felaketinin ardından saha çalışmalarımızı durdurma kararı aldık. Bu dönemde alt yapısı genişleyen ve sağlamlaşan DARGEB hazırlamış olduğu ve uygulamaya koyduğu projelere ağırlık verdi. Bandırma Anadolu Seyri Projesi, Ufkun Kitap Gemisi Projesi başlıca örnekleridir. Tüm dönemler boyunca bizlere katılan katkıda bulunan her üyemize sonsuz teşekkür ederiz.

 

  • Geride kalan zaman boyunca bizleri motive ve mutlu eden husus diğer insanların hayatlarına bir nebze dokunmak, onları kazanmaktır. DARGEB ailesi insan kazanmayı ön planda tutmuştur. Yapılan teknik hatalar bir problem teşkil etmemektedir çünkü DARGEB öğrencilere kendi yeteneklerini açığa çıkaracak bir deneme tahtası sunar. Öğrencilerin birçok yeteneğini fark edebileceği bir ortam oluşturmak bizim önceliğimiz olmuştur. Menfaat duygusundan uzak yardımlaşma duygusunun herkesin gönlünde yaşadığı koca bir çınardır. Yaprakları her bir öğrencidir. Aynı gövde üzerinde nefes almak üzere her üye birbirine bağlı ve saygılıdır.

 

  • 2023-2024 Dönemine gelindiğinde geçmiş yıllarda yüzlerce DARGEB’li mezun olmuştu. Bu dönemde DARGEB mezunlar 30 Ağustos 2023 tarihinde kuruluşu gerçekleşti.

 

  • 29 Ekim 2023 Tarihinde Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında DARGEB Dernek statüsü kazanmıştır. 2019’dan 2023’e kadar ilerleme kaydeden topluluk 29.10.2023 tarihinden itibaren dernek olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Geçmiş dönem yönetim kurulu üyelerimize, organizasyon grubu üyelerimize, temsilcilerimize, departman/takım/ekip üyelerimize ve DARGEB dışından bizlere destek olan herkese teşekkür ederiz. Birlikte güçlüyüz birlikte bir aileyiz.