in

Gemiadamı Kavramının ‘GEMİ İNSANI’ Olarak Değiştirilmesi Hakkında Önerge

DARGEB Denizci Öğrenciler Birliği olarak “Aynı Gemideyiz” anlayışı ile hazırladığımız önergemizi 23.06.2022 tarihinde Denizcilik Genel Müdürlüğüne teslim etmiş bulunuyoruz. Konunun her zaman takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla ilan ediyoruz.

Türk Denizciliğini geliştirmeyi ve ulusal anlamda zirveye taşımayı amaç edinmiş denizci nesil olarak sahip olduğumuz en doğal haklarımızın iyileştirilmesi ve Dünya denizciliğinde ülkemiz denizcileri olarak söz sahibi olmak için gemiadamı kavramının eşitlikçi bakış açısına sahip bir şekilde gemi insanı olarak değiştirilmesini talep ediyoruz. Bu talebimizi açıkça ifade edebilmek için Dünya denizciliğinde kullanılan kavramları ve örnekleri Türkiye’deki mevcut durumu resmi verilere dayanarak önergemizin içeriğine ekledik.
Sonuç olarak erkek egemen bir meslek olmayan denizcilik sektörüde ülkemizde uygulamada olan gemiadamı kelimesinin değiştirilmesi elzemdir. Gemi insanı kavramının toplumsal önyargıların yıkılmasına katkı sunacağı düşünülmektedir. Denizci kadın öğrencilerin sektördeki varlıkları göz önüne alınmalı eşitlikçi yaklaşım gözetilmelidir.
Denizci öğrenciler olarak talebimiz gemiadamı yerine gemi insanı kullanımının ülkemizde bulunan tüm resmi kanun, yönetmelik ve yönergelerde uygulama alanlarında değiştirilmesidir.

Bağlantı üzerinden önergeye ulaşabilirsiniz:    👇🏻👇🏻👇🏻

GEMİADAMI KAVRAMININ ‘GEMİ İNSANI’ OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİ HAKKINDA ÖNERGE

Yazar Arya - Melis Yıldız

MERSİN ÜNİVERSİTESİ - DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ULUSLARARASI DENİZCİ KADINLAR GÜNÜ

DARGEB UFKUN Dergisi 11. Sayısı | Denizcilikte Yeni Bir Soluk