in

BULANCAK KAPTAN AHMET FATOĞLU MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Okulumuz eğitim öğretime 2005–2006 Eğitim-Öğretim yılında 1 sınıf Güverte, 2 sınıf Gemi Makineleri olmak üzere Bulancak Anadolu Teknik Lisesi Anadolu Meslek Lisesi Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi (BATEM) bünyesinde açıldı.

Ülkemizin IMO (International Maritime Organization – Uluslararası Denizcilik Organizasyonu) üyesi olması nedeniyle; öğretim programlarımız STCW 95 sözleşmesine ve IMO standartlarına göre geliştirmiştir. Meslek ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Kararı ile 2006–2007 Eğitim-Öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan MEGEP kapsamında okulumuzda modüler eğitim programı uygulanmaktadır. Bakanlığımızın MEGEP kapsamında yaptığı bu değişiklikle okulumuzdaki Güverte ve Gemi Makineleri bölümleri “Denizcilik Alanına” dönüştürülmüş olup alan altında da “Gemi Yönetimi” ve “Makine Zabitliği” dalları açılmıştır.

Okulumuzun Eğitim-Öğretim süresi 4(dört) yıldır. Yabancı dili İngilizcedir. Okulumuz bünyesinde 3 idareci 9 Meslek (5 Gemi Yönetimi Dalı, 4 Gemi Makinaları) 9 kültür dersi olmak üzere toplam 21 kadrolu öğretmen, 8 sınıf (203 öğrenci) bulunmakta olup, dersliklerinde ortalama 20–30 öğrenci bulunmaktadır. Meslek ve kültür dersleri öğretmeni açığı görevlendirme ve ücretli öğretmenler (toplam:5 öğretmen) tarafından doldurulmaya çalışılmaktadır.

Okulumuz mezunları kendi alanlarını tercih ettikleri takdirde, ön lisans seviyesinde eğitim veren meslek yüksekokullarına ve lisans düzeyindeki yüksekokullara ve teknik eğitim fakültelerine YKS sınavları sonunda ek puan alarak yerleşebilirler. Alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programlarına girişte ÖSYM tarafından ek olarak Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP) uygulaması yapılmaktadır.

Mezunlarımıza; Gemi adamları yönetmeliğinin 19 maddesinde belirtilen STCW sertifikalarından

 •  Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri Eğitimi
 •  Temel İlkyardım Eğitimi
 •  Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele Eğitimi
 •  Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk Eğitimi
 •  Can Kurtarma Araçlarını Kullanma Yeterliliği

 

MİSYON

 • Öğrencilerimizi Mesleğe, Bir Üst Öğrenime, Çağımızın Gereklerine ve Teknolojik Gelişmelere Uyum Sağlayacak Şekilde, Ruh ve Beden Sağlığı Yerinde, Kendisine Güvenen, Bilgili, Teknik ve Becerilerle Donanımlı Olarak Hazırlamak, Yüzyılımızın Gelişen İhtiyaçlarına Cevap Verebilecek Beceriler Kazandıracak bir eğitim vermek.

 

VİZYON

 • Denizcilik Eğitiminde kabul gören yeni değerler ve uluslar arası Denizcilik Eğitim standartları doğrultusunda bir okul ortamını oluşturmak ve Denizcilik Alanında eğitim görmek isteyen her bireyin öğrenim görmek istediği bölgemizin önde gelen kurumu olmak.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Ulaşım ŞEHİR İÇİ: DOLMUŞ ŞEHİRLER ARASI: GİRESUN-ORDU SAHİL YOLU ŞEHİR GİRİŞİ
 •  İL MERKEZİNE UZAKLIK: 15 Km İLÇE MERKEZİNE UZAKLIK: 6 Km

OKULDAKİ İMKANLAR (2021 yılına ait bilgilerdir.)

 Öğretmen :  23

 Öğrenci :  139

 Derslik :  22

 Atölye-İşlik :  8

 Çok Amaçlı Salon :  1

 Mesleki Uygulama Labaratuvarı :  5

 Kimya Laboratuvarı :  1

 BT Sınıfı :  1

 Kütüphane :  1

 Yemekhane :  1

 Revir:  1

 

DENİZCİLİK ALANI

 • Gemi Makineleri İşletme Dalı
 • Güverte İşletme Dalı

Yazar Aganta - Alaadtin Bakar

Akdeniz üniversitesi - Denizcilikle İşletmeleri Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bodrum Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çakabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi