in

MİLLİ YÜZÜCÜMÜZ ENGİN DEMİRALAY

ENGİN DEMİRALAY

                                                 (Milli Yüzücü)

Ben Kimim?

Ben Engin Demiralay 1999 Isparta doğumluyum. Doğuştan kalça çıkıklığı ve bileklerde deformasyon ile hayata geldim. 11 yaşıma geldiğimde arkadaşımın önerisi ile hiç bilmediğim sular ile tanıştım: Yüzücülük.

2 yıl sonra (2012) ilk kez Türkiye Şampiyonasına katıldım. 50 m serbest ve 100 m serbest branşlarında Türkiye birincisi oldum. Bu birincilik sayesinde başta kazandığım özgüvenim ile ‘engelimi’ aşıp birçok şey başarabileceğimi farkettim. Bu sayede 21 kez Türkiye şampiyonluğu kazandım. 12 kez ise Türkiye rekoru kırdım.

Tabii ki bu başarı kendiliğinden gelmedi. İyi çalışma ve azim sonucu bu başarıları kazandım. Nasıl mı? Her sabah 05.00’te uyanıp antrenmanlarıma başladım. Sonra “eğitimsiz olmaz” dedim ve 2017 yılında Marmara Üniversitesi/Spor Bilimleri Fakültesinde eğitimime başladım. 2021 yılında ‘Onur Öğrenci’ olarak mezun oldum. Neredeyse her gün 8 saat idman yaparak engellerime kulaç atmayı başardım.

2020 yılında dünya evine girdim. Şu an İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyorum. Profesyonel olarak antrenmanlarıma devam etmekteyim. İlerideki 2028 Los Angeles Olimpiyatlarına hazırlanıyorum. Bununla birlikte özel antrenörlük yapıyorum. Birçok öğrencim bulunmakta ve onlarda benim gibi hayatlarındaki engellerinin aslında bir engel olmadığını öğrenmekteler.

HAYATINDA BİR ENGEL OLAN ARKADAŞLARIM…

Fiziksel veya zihinsel engelli olmak bir eksi değildir. Pes etmek ve çalışmamak sizin önünüzdeki asıl engellerdir. Dışarıda engelli bireyler için birçok zorluk var, biliyorum. Bu engelimizi güçlü yönüne çevirmek her zaman ama her zaman senin elinde. + 1 farkla bunu başarman dileğiyle.

Çalışma Lideri:

Mehmet Alp ÖZBEY

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği

Yazar Firengi - Eren Öcal

İstanbul Teknik Üniversitesi - Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Boğazlarında Trafik

DARGEB UFKUN Dergisi 12. Sayısı | Denizcilikte Yeni Bir Soluk