in

ERDEMİR LİMANI

Erdemir Limanı, Batı Karadeniz’de Kdz. Ereğli sahilinde 1965 yılında kuruldu. Erdemir Limanı mevcut kapasitesinin kullanımı ile gerek fabrika ihtiyacının tamamını karşılamakta, gerekse art alanında faaliyet gösteren firma yükleri için liman hizmeti sunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük dökme katı yük ve genel kargo limanlarından biri olan Erdemir Limanı; İstanbul’a 275 km, Ankara’ya 300 km uzaklıktadır.

Verilen Hizmetler

  • Dökme Katı, Dökme Sıvı, Genel Kargo, Proje Kargo , Ro-Ro
  • Terminal Hizmetleri
  • Depolama Hizmetleri
  • Gemi Acenteliği Hizmeti
  • Römorkaj, Pilotaj, Palamar, Barınma Hizmetleri
  • Güvenlik Hizmetleri
  • Atık Alım Hizmetleri

 

Liman Hizmetleri

Güvenlik

Erdemir Limanı Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodunu (International Ship and Port Facility Security Code – ISPS) uygulamaktadır. Bu kapsamda liman tesisi özel bir güvenlik teşkilatı tarafından korunmaktadır. Birçok teknolojik algılayıcı, ekipman ve insan unsurunun harmonize olarak görev yapması sayesinde liman tesisimizin güvenliği üst seviyede tutulmaktadır.

Dökme Yük

Liman ekipmanlarının esnekliği ve saha operasyon ekibinin dökme yük üzerine mevcut uzmanlığı sayesinde 200.000 dwt kapasiteye kadar gemilere sorunsuz bir şekilde hizmet verilebilmektedir. Yük operasyonları direkt rıhtım üzerinde veya müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ara stok modeli uygulanarak gerçekleştirilebilir. Tehlikeli sınıfta olan dökme yüklerin elleçlenebilmesi için T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tehlikeli Madde Uygunluk Belgesine sahip olan liman tesisinde, müşterilerin bu doğrultudaki talepleri değerlendirilerek ihtiyaç duyulan hizmet sunulmaktadır. Her türlü yükün elleçlenebildiği limanda, toplam 20.000.000 ton elleçleme kapasitesi ile Türkiye’nin Karadeniz’den dünyaya açılan kapısı konumunda bulunuyor. Özellikle kömür ve cevher gibi dökme yüklerde Türkiye’nin en büyük ve en hızlı tahliye imkanları Erdemir Limanı’nda bulunuyor.

Genel Kargo

Liman tesisinde en fazla elleçlenen ikinci yük sınıfı olan genel kargo ile ilgili deneyimli ekip, bilgi sistemleri ve ara stok opsiyonları sayesinde müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına alternatif çözüm yöntemleri de sunulmaktadır.

Proje Kargo

Liman ekipmanları veya gemi yük ekipmanları kullanımı yöntemi ile proje kargo hizmeti verilmektedir. Özellikle çoklu parçalı proje yükleri için ara stok opsiyonu mevcut olan liman tesisinde, müşterilerin proje yüklerine ilişkin kapsamlı hizmet sunulmaktadır.

Depolama Hizmetleri

Liman tesisinin en güçlü yanlarından olan depolama imkanları ve Erdemir sahasında bulunan İsdemir Gümrük Müdürlüğünde ilgili resmi süreç takibi yapılabilmektedir. Erdemir Limanın hem dökme yük hem de genel kargo yüklerinin depolanabildiği A tipi genel antreposu mevcuttur (açık alan 139.000, ek olarak geçici depolama alanı vardır 50.000).

Pilotaj ve Römorkaj Hizmetleri

Limanımız T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmet İzin Belgesine sahiptir. Gemilerin yanaşma ve ayrılma manevraları için liman kılavuz kaptanları ve römorkörler ile birlikte 7/24 esasına göre hizmet vermektedir.

Atık Alım Hizmetleri

Liman tesisimizde T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından belgelendirilmiş atık kabul tesisine sahiptir.

 

Ekipmanlar

Dökme Yük Vinci4
Genel Kargo Vinci5
Lastik Tekerlekli Mobil Vinç1
Forkliftler9
Loader6
Ekskavatör5
Telehandler / Vibroring1
Sulama Tankeri1

 

İletişim

Adres : Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş. Liman Müdürlüğü Uzunkum No:7 P.K.:67330 Kdz.Ereğli / Zonguldak

Telefon : +90 (372) 329 35 92

Faks : +90 (372) 333 15 05

Mail : cozleyen@erdemir.com.tr / erdemirport@erdemir.com.tr

 

Kaynakça

TürkLim. “Erdemir Limanı”. Erişim : 04.02.2024 https://www.turklim.org/uye-limanlar/erdemir-limani/

Oyak Denizcilik. “Erdemir Limanı”. Erişim : 04.02.2024 https://www.oyakliman.com/erdemir.php 

Erdemir. “Liman Hizmetleri”. Erişim : 04.02.2024 https://www.erdemir.com.tr/urunler-ve-hizmetler/hizmetler/liman-hizmetleri

Yazar Lumboz - Sevde Deran Türker

Dokuz Eylül Üniversitesi - Lojistik Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DENİZDE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI NELERDİR

LİMAKPORT İSKENDERUN LİMANI