in , ,

“ÜÇ DENİZDE BAYRAKLAR DALGALANDI; DENİZ KURDU TATBİKATI!”

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı basın açıklamasında yer alan bilgiye göre; ” Denizkurdu I-2024 Tatbikatı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2024 yılı harekât eğitim faaliyetleri kapsamında 7-16 Ocak 2024 tarihleri arasında Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilecektir.” denildi

Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından düzenlenen basın bilgilendirme toplantısına, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Nihat Baran, Donanma Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Kenan Kaan Türkkan, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Erdinç Altıner, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Mehmet Savaş Eser, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Timur Yılmaz, ve Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Ali Tuna Baysal katıldı.

Toplantıda konuşan Türkkan, Denizkurdu-1/2024 Tatbikatı’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tatbikatlar programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen etkili bir tatbikat olduğunu ifade etti.

Türkkan, tatbikatın kapsamında Deniz Kuvvetleri’ne bağlı komutanlıkların harekatı sevk ve idare etkinliğinin değerlendirilmesinin yanı sıra, tatbikata katılacak unsurların harekata hazırlık seviyelerinin artırılmasını amaçladıklarını belirtti. Ayrıca, karargah personeli ve tatbikata katılan unsurların çok tehditli ortamda muhakeme, öngörü ve karar verme yeteneklerini geliştirmeyi, diğer kuvvet komutanlıkları ve kamu kurumları ile ortak çalışabilirlik usullerini test etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Türkkan, tatbikata toplamda 8 fırkateyn, 3 korvet, 16 hücumbot, 7 denizaltı, 6 mayın avlama gemisi, 47 yardımcı sınıf gemi, 13 karakol gemisi, 9 çıkarma gemisi, 10 uçak, 17 helikopter, 22 insansız hava aracı, 5 SAT görev timi, 5 SAS görev timi, amfibi deniz piyade birlikleri ve amfibi hücum timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan taarruz helikopterleri, genel maksat helikopteri, ağır yük helikopteri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan taarruz uçakları, havadan ihbar ve kontrol (HİK) uçakları, hedef çekme uçakları, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 2 sahil güvenlik arama kurtarma gemisi ve 6 sahil güvenlik botunun katılacağını açıkladı.

Türkkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek olan “Deniz Ulaştırması İçin İşbirliği ve Rehberlik (DUİR)” faaliyetini duyurarak, tatbikatta 110 su üstü gemisi, 7 denizaltı, 34 uçak, 22 helikopter, 22 insansız hava aracı ve bir kamu kurumunun dahil olduğu yaklaşık 17 bin personelin görev almasının planlandığını ifade etti.

Türkkan, tatbikat süresince temel deniz harekat türlerine yönelik harekata hazırlık eğitimleri, su üstü, hava ve kara hedeflerine yönelik gerçek silah atışlarını içeren DUİR faaliyeti ile 12 Ocak’ta Marmaris Aksaz’da seçkin gözlemci gününün düzenleneceğini belirtti. Ayrıca, 10 Ocak’ta Karadeniz ve Doğu Akdeniz sahillerini kapsayan şekilde tatbikata katılan 43 unsur tarafından planlanan liman ziyaretlerinin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Türkkan, tatbikatta radar akıseli su üstü hedefleri kullanılarak su üstü atışlarını, manş uçağının çektiği hava hedefi ile gerçekleştirilecek hava savunma atışlarını, kara bombardımanı atışlarını ve deniz hava vasıtalarından güdümlü mermi atışlarını (TEMREN, MAM-L) içereceklerini açıkladı. Konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gücünü ve kararlılığını büyük Türk milletinden ve ay yıldızlı bayrağından alan Türk Deniz Kuvvetleri, tüm yüzer, dalar ve uçar unsurları ile Mavi Vatan’ımızı koruma görevini sürdürmektedir. Memleketimizin her köşesinde, sınırlarının ötesinde ve dünya denizlerinde, sarsılmaz bir azim, irade ve heyecanla, vatan savunması için canını vermeye hazır bir şekilde görevinin başındadır. Bu vesileyle, Cumhuriyeti bize armağan eden başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize, şehit ve gazilerimizin değerli ailelerine sağlık ve esenlikler diliyoruz.”

 

 

Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Canbulat son yolculuğuna uğurlandı

Denizkurdu Tatbikatı kapsamında dalış eğitimi sırasında rahatsızlanmasının ardından şehit olan 25 yaşındaki Mayın Harbi Dalgıcı Astsubay Kıdemli Çavuş Bahadır Canbulat’ın cenazesi, memleketi Balıkesir’in Erdek ilçesinde toprağa verildi.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Aullah’tan rahmet, kederli ailelerine, asil milletimize başsağlığı dileriz. Vatan sağolsun.

KAYNAKÇA:
EROĞLU T. T. & YILDIZ K. (13 ARALIK 2024) “Denizkurdu Tatbikatı 7-16 Ocak’ta gerçekleştirilecek”
ERİŞİM ADRESİ: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/denizkurdu-tatbikati-7-16-ocakta-gerceklestirilecek/3101297

KAYA M. & BÖLÜKBAŞI O. (13 ARALIK 2024) “Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Canbulat son yolculuğuna uğurlandı” ERİŞİM ADRESİ: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/sehit-astsubay-kidemli-cavus-canbulat-son-yolculuguna-ugurlandi/3107323

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DARGEB Derneği | Zonguldak Kapanış Kahvesi Etkinliği

EFESAN PORT