in

YALOVA RO-RO PORT

Ekol’ün liman yatırımlarının ilki olan Yalova Ro-Ro Terminali A.Ş. 2017 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

Yalova Topçular mevkinde 80 bin metrekare oturum alanı ve 500 treyler kapasiteli inşa edilen Yalova Ro-Ro Terminali’nde; tek iskelede 2 rampa, X-Ray, gümrük binası, laboratuvar, acente ofisleri, sürücüler için sosyal tesisler, 16 bin metrekare geçici depolama alanı ve ADR deposu yer alıyor. Tekstil, ayakkabı, kırtasiye, oyuncak ve deri ürünlerinin ihracat ve ithalatına imkan sağlayan kanserojen madde testleri de Yalova Ro-Ro Terminali’ndeki laboratuvarda gerçekleştirilebiliyor.

İstanbul trafiğinden 100 binden fazla treyleri denize kaydıran, sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en modern terminali olan Yalova Ro-Ro Terminali sayesinde Haydarpaşa’da yaşanan araç yoğunluğu ortadan kaldırılmış ve Anadolu yakası Harem-Üsküdar hattında rahatlama sağlanmıştır. Aynı zamanda şehir içi trafikteki saat kısıtlamasının yarattığı operasyonel verimsizlikler de sona ermiştir.

Gebze, Bursa, İzmit, Eskişehir gibi üretim merkezlerine mesafe olarak da daha yakın bir konuma sahip liman 2017’nin başında faaliyete geçmesi ile birlikte bölge halkına da önemli bir istihdam sağlamış oldu. İlgili bölgelerdeki sanayi üretimi şehrin içine girmeden terminale Osmangazi Köprüsü üzerinden rahatça ulaşabilmektedir.

 

Ekol, üretici ve taşıyıcı firmalar için zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken, aynı zamanda karayolu yolculuk süresinin düşmesi ile 1 yıl içerisinde 3.7 milyon kg CO2, 4 milyon km yol, 1.5 milyon Lt. dizel, 12 bin kg tehlikeli atık azaltımı elde etmektedir.

Hizmetler

  • Atık Hizmetleri

Yalova Ro-Ro Terminali A.Ş. limanına yanaşan gemilere 7/24 atık alım hizmeti verilmektedir.

  • Konteyner Hizmetleri

Uluslararası Standartlar Örgütünce (ISO) kabul edilen tip ve ölçülere uygun her türlü deniz, kara ve hava taşıtları ile taşınabilen, devamlı kullanmaya imkan verebilecek şekilde hususi ve dayanıklı olan, bir veya birden fazla nakil vasıtalarına aktarma edilmesinde, yükleme – boşaltma kolaylığı sağlayan, özel tertibatı bulunan taşıma kapları olup, Konteynerlerle ayni ölçüde olduğu halde, içinde tamir, sağlık ve elektronik gibi ekipmanlar monte edilmiş özel amaçlı kaplar konteyner olarak kabul edilmezler.

  • Genel Kargo Hizmetleri

Liman imkanları dahilinde gemideki kargonun boşaltması, yüklemesi, doğrudan teslimatı veya aktarımı için ekipman (gemi vinci dahil), işçi ve teçhizat tedariki hizmetidir.

  • Ardiye Hizmetleri

Gümrüklü sahalara gelen konteyner ve diğer yüklerin kapalı ve açık sahalarda saklanması, depolanması, etiketlenmesi, paketlenmesi ve benzeri katma değerli hizmetler sunuyoruz.

  • Proje Kargo

Rejimine bakılmaksızın demonte ve/veya monte vaziyette gelen-giden eşya dahil, hacim bakımından çok yer kaplayan, kolayca yeri değiştirilemeyen, tonajına bakılmaksızın elleçlenmesi özellik arz eden veya farklı hizmet gerektiren her türlü tek parça eşyayı ve bir proje ait yükler ve bunların mütemim cüzlerini ifade eder.

  • Gemi Yükleme & Boşaltma – Shifting Hizmetleri

Gemi üzerinde bulunan araçların, gemiden boşaltılıp, liman sahasında uygun yere taşınıp park edilmesi, elleçleme işlemleri için lashing & unlashing hizmetini sağlıyoruz.

 

Medya

https://www.youtube.com/watch?v=Ywm_8TmJZ60

Limanın daha detaylı görüntüsüne yukarıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

 

İletişim

  • Adres : Yalova Ro-Ro Terminali A.Ş.

Merkez Mh. Yalova – Kocaeli Cd. No : 4/2 TR-77040 Taşköprü Çiftlikköy, Yalova

  • Çağrı Merkezi

+90 226 815 8000

  • E-posta

info@yalovaroro.com

 

Kaynakça

Ekol Lojistik. “Yalova Limanı”. Erişim : 2 Ekim 2023. https://www.ekol.com/tr/lojistik/liman/

Yalova Ro-Ro. “Yalova Ro-Ro Terminali.” Erişim : 2 Ekim 2023. https://yalovaroro.com/

Yazar Lumboz - Sevde Deran Türker

Dokuz Eylül Üniversitesi - Lojistik Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MAVİ VATAN’DA İNSANSIZ DENİZ ARACI!

DARGEB UFKUN Dergisi 15. Sayısı | Denizcilikte Yeni Bir Soluk