in , ,

Uzakyol Vardiya Zabiti (2.Zabit) Gizem KARAKÖY

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedip eğitim ve iş hayatınıza değinebilir misiniz?

Merhaba, Ben Gizem Karaköy. Uluslararası bir tanker firmasında, 2.Zabit olarak görev yapıyorum. İstanbul Üniversitesi Deniz ulaştırma işletme mühendisliğinden 2016 yılında mezun oldum. Kısa stajlarıma ropax gemilerde başladıktan sonra ham petrol tankerlerinde devam ettim. Zabitliğe başladıktan sonra da ham petrol ve product tankerlerinde çalışmaya devam ettim. Öğrencilik yıllarımda güverte stajı yanında, bilinen bir tanker firmasında ofis stajı da yaparak meslekte elimden geldiğince aktif görev aldım.

Neden bu mesleğe yöneldiniz? Bu mesleğe yönelmenizde çevrenizden aldığınız tepkiler nelerdi?

Deniz kenarında yaşamış olmanın ve deniz aşığı bir babanın kızı olduğumdan dolayı çocukluğumdan beri sempati duyuyordum. Üniversite tercihlerinde de tercihimi denizden tarafa kullanmaya karar verdim.

Doğrusunu söylemek gerekirse ailedeki ilk denizci benim ve en başta çok şaşırdılar. Ama daha sonra mesleğim hakkında her zaman destek verdiler. Hatta ilk staja çıktığımda her şey apar topar oldu, bir anda kendimi gemide buldum. Ailem eşyalarımı Antalya’dan Zonguldak’a gemi kalkmadan yetiştirdiler. Gemiye gelip bir çay kahve içip eve geri döndüler. Onların desteği olmasa bu halde olamazdım.

Ailem dışındakilerde nasıl aile hayatı kuracaksın, kadının yapacağı iş değil gibi tepkiler aldım ama hepsini kulak arkası ettim.

Üniversite yıllarınız da ‘denizde kadın’ fikirleri ve tepkileri nasıldı? Bu tepkiler doğrultusunda hiç ben yapamayacağım dediğiniz zaman oldu mu ve bu insanlara karşı kendinizi nasıl kanıtladınız?

İlk tepkiyle 2012 de ilk kısa stajıma çıktığımda aldım. Geminin çoğunluğundan iyi tepkiler alırken, birkaç kişiden çalışmam konusunda bir ciddi tepkiler aldım ama o dönemki Süvari Beyin sayesinde ilk stajım sorunsuz geçti. Daha sonra yine çok ciddi tepkilerle karşılaştım. Örnek verecek olursam, işleri beceremeyeceğim, fiziksel olarak yetersiz olacağım gibi ama insanlar beni çalışırken görünce genelde fikirleri değişiyor.

Kendi huyumdan kaynaklı sanırım, insanlar bana yapamazsın dedikçe daha fazla hırs yapıyorum. Her zaman elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Her ne iş yaparsak yapalım, önümüze taş koymaya çalışacak insanlar olacak. Asla vazgeçmemeliyiz.

Erkeğin egemen olduğu denizcilik sektöründe bir kadın olarak pozitif veya negatif bir ayrımcılıkla karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız eğer bu durumda neler yaptınız?

Erkek stajyerle veya diğer zabitlerle kıyaslandığım çok oldu. Ben işimi yapmaya devam ettim. İstedikleri kadar kıyaslasınlar ya da diğerlerine ayrıcalıklı davransınlar, gemiye işimizi yapmaya çıkıyoruz.

Sizce kadınlar sektörde kendini ifade edebiliyor mu?

Yeterince kendimizi ifade edemediğimizi düşünüyorum. Daha fazla alanda yer almalıyız. Avusturalya, Kanada gibi ülkelerde kadınlar bu konuda daha rahat ve çok daha iyi yerlerde.

Peki, size göre “denizcilik sektöründe kadın” nedir?

Kadın da denizcilik sektörünün bir parçasıdır. Daha önce dediğim gibi denizcilik sektöründe daha fazla aktif olmalıyız. Denizcilikte kadının erkeğin olduğuna inanmıyorum, denizde olmak başlı başına bir meziyet.

İlerde neyi hedefliyorsunuz? Hayatınızın geri kalanında bunu da yapmalıyım dediğiniz bir şey var mıdır?

Doğruyu söylemek gerekirse şu an onun arayışı içerisindeyim. İkinciliğim için son kontratıma çıkacağım, sonra bir süre daha denizde çalışmaya devam edeceğim.

Denizciliği seçerek okuyan biz öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Elinizden geldiğince kendinizi geliştirin ve sadece Türk firmalarıyla sınırlı kalmayın. Yabancı dil ve meslek bilgisi konularında araştırabildiğiniz kadar araştırın, staj süreçlerini çok iyi değerlendirin. Ve sizi yolunuzdan döndürmek isteyenlere kulak asmayın.

 

Bu değerli vaktinizi ayırdığınız ve sorularımızı cevapladığınız için DARGEB ailesi adına teşekkür ederiz.

ÖZLEM ARTAN ÇAKMAK OMÜ DENİZ VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ

HALENUR ÖZDEMİR İTÜ DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

Yazar Pruva - Hale Özdemir

istanbul teknik üniversitesi deniz ulaştırma işletme müh.

2 Comments

Cevap bırakın
  1. Çok başarılı bir röportaj olmuş.Bunun sayesinde yeni bir başarı hikayesi öğrenmiş olduk.Gizem Hanım gibi diğer tüm kadınlar aslında azim ve ümitsizliğe kapılmama gibi durumları sembol ediyor.Kadın ve erkek eşit fıtratta yaratılmamıştır ancak bu durum kadınların,erkeklerin yapabileceği işleri yapamayacağı anlamına gelmez.Gizem Hanım da bunun en büyük örneklerinden biridir.Başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizcilik Sektöründe Kadın -4

Gemilere Verilen Cezalar