in ,

İNGİLİZ F-35 JETİ AKDENİZ’E DÜŞTÜ

 

Bir İngiliz F-35 jetinin Akdeniz üzerindeki rutin operasyonlar sırasında denize düştüğü bildirildi. 100 milyon sterline mal olan bu kaza, İngiltere’nin ilk F-35 kaybı oldu.

İngiliz Savunma Bakanlığının açıklamasında, “HMS Queen Elizabeth gemisinden kalkan uçağın pilotunun bu sabah Akdeniz’deki rutin uçuş operasyonları sırasında kendini fırlattığı” belirtildi.

Uçak denize düşerken pilotun güvenli şekilde gemiye geri döndüğü kaydedilen açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

BBC savunma muhabiri Jonathan Beale, soruşturmanın olası teknik veya insan hatasına odaklanacağını söyledi.

Uçak gemisinde her biri 92 milyon sterline mal olan sekiz İngiliz F-35B ve ABD Deniz Piyadeleri’ne ait 12 F-35B vardı.

F-35’LERİN TEKNİK SORUNLARI

ABD Deniz Piyade Kolordusu filosunda yer alan bir F-35B tipi yeni nesil savaş uçağı, 2018 yılında South Carolina eyaletindeki eğitim uçuşu sırasında düşmüştü. Açıklamada, pilotun fırlatma koltuğuyla güvenli bir şekilde uçaktan atladığı ve olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadığı belirtilmişti. Bu, F-35 savaş uçağının geçirdiği ilk kaza olarak kayıtlara geçmişti.

ABD’nin Eglin Hava Üssü’nde Mayıs 2020’de düzenlenen bir eğitim uçuşu sırasında F-35 uçağı düşmüş, ilgili soruşturmada uçaktaki sistem arızalarının kazaya neden olduğu tespit edilmişti.

ABD Hükümet Sorumluluklar Ofisi’nin 2019’daki raporu, parçalarda uyuşmazlık, tamiratta uzun süreli gecikmeler ve gerekli parçaların tedarik edilememesi gibi sebeplerden dolayı F-35 savaş uçaklarının planlanandan çok daha az test uçuşu yapabildiğini ortaya çıkarmıştı.

KAYNAKÇA

 (2021,17 Kasım) “İngiliz F-35 jeti Akdeniz’e düştü” (ERİŞİM ADRESİ: www.haberturk.com)

Yazar Derya - Ahmet Arda Cömert

BANDIRMA ON YEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ - DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MAVİ VATAN VAKFI KURULDU

DARGEB TEKNİK LİMAN GEZİSİ – 3 “LİMAKPORT”