in ,

Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Okulumuzun temeli 2007 yılı Aralık ayında hayırseverimiz Sayın Recep Atakaş tarafından merhum kardeşi Sefa Atakaş anısına ve adına yapılmak üzere atılmış, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında yapımı tamamlanarak eğitim-öğretime başlamıştır. Okulumuzun kurucu Müdürü Soner Eyüpoğlularıdır. Okulumuzda daha sonra Ahmet Kısa okul müdürlüğü yapmıştır. Şuan Fatin Rüştü UYGUR okul müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Okulumuz İskenderun ilçesi Denizciler mahallesi yerleşim alanı sınırlarında bulunmaktadır. Okulumuz İskenderun Sefa Atakaş Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi olarak kurulmuş olup bu isim 2014-2015 Eğitim Öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu karar doğrultusunda İskenderun Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişmiştir. Okulumuz da Denizcilik ve Gemi Yapımı olmak üzere iki temel alan bulunmaktadır. Denizcilik Alanı Güverte İşletme ve Gemi Makinaları İşletme dallarında, Gemi Yapımı alanı ise Gemi inşa ve Yat inşa dallarında eğitim vermektedir. 120 kişi kapasiteli pansiyonumuz erkek öğrencilere hizmet vermektedir. Denizcilik alanında kadrolu öğretmen ihtiyacı ancak 2014-2015 eğitim öğretim yılında tamamlanabilmiştir. Denizcilik alanında ilçe hatta ilimize ve çevre illere hizmet vermek üzere ulusal ve uluslararası geçerliliği olan çeşitli sertifikalar vermek üzere açılacak olan kurslar için yetkilerimiz alınmıştır. Ayrıca Gemi Terk Havuzu yapımı için İskenderun Deniz Ticaret Odası ile Protokol yapılmış olup 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında hizmete girmiştir. Her dönem okulumuz öğrencileri için farklı branşlarda MEB destekli Destekleme ve Yetiştirme kursları açılmaktadır. Okulumuzda 4 idareci,48 öğretmen,1 memur ve 6 yardımcı hizmetler sınıfı personeli bulunmaktadır. (2021 yılına ait bilgilerdir.)

Okulda erkek öğrenciler için pansiyon da bulunmaktadır.

 

VİZYON : Ülkemiz ve dünya deniz ticaret filosuna meslek eğitimi yolu ile (gemi adamı yetiştirerek) hizmet sunmak ve denizcilik eğitimi veren yüksek öğretim kurumlarına taban teşkil etmek için varız. Denizcilik eğitimi verirken, sürekli yeni bilgilere ulaşmaya çalışır, deniz ticaret sektörü ile ilişkileri artırarak toplumun kalkınmasına sürekli olarak katkıda bulunuruz.

MİSYON : Özgüven ve sorumluluk duygularını geliştirip, tüm potansiyelini kullanımlarına fırsat tanıyarak, Türk Milli Eğitiminin genel ve özel amaçları doğrultusunda dünya denizcilik sektöründe rekabet edebilmek için IMO standartlarını yakından izleyerek, ülkemiz ve dünya ticaret filosuna, bilgi ve beceride rekabet gücü yüksek gemi adamı yetiştiren kurum olacaktır.

 

DENİZCİLİK ALANI BÖLÜMLERİ VE ATÖLYELERİ:

  1. Denizcilik Güverte Köprü Üstü Simülatörü
  2. Denizcilik Seyir Laboratuvarı
  3. Denizde Emniyet Laboratuvarı
  4. Denizcilik Kişisel Canlı Kalma Tesisleri
  5. Gemi Makineleri Simülatörü
  6. Elektro Teknik Laboratuvarı
  7. Termo Dinamik Laboratuvarı
  8. Gemi Makineleri Atölyesi ve laboratuvarı
  9. Güverte Gemicilik Laboratuvarı

 

GEMİCİLİK ALANI BÖLÜMLERİ VE ATÖLYELERİ:

   1:Gemicilik Çelik Gemi Yapı İnşa Atölyesi

2:Gemicilik Ahşap Gemi Yat inşa Atölyesi

   3:Bilgisayar Destekli Teknik Çizim Laboratuvarı

 

DENİZCİLİK ALANI :

1.Gemi Güverte İşletme

2.Gemi Makineleri İşletme

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Telefon : 0326 645 2020

Belgegeçer: 0326 645 2008

WEB : https://sefaatakasmtal.meb.k12.tr

Adres : DENİZCİLER MAH. MEHMET AKİF ERSOY CADDESİ NO138 İÇ KAPI NO1 31200 İSKENDERUN / HATAY

Yazar Lacka - Sevgi Girgin

İTÜ - Denizcilik Fakültesi - Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YENİ DOĞALGAZ REZERVİ BULUNDU!

Tatvan Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi