in

Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Okulumuzun bulunduğu alan 17.yy’da Kazancıoğlu Bahçesi olarak bilinirdi. 17. yy’dan sonra sürekli yeni yapılarla donatılmıştır. 1863’te yapımına başlanan ve 1867’de tamamlanan Çırağan Sarayı’yla yeni bir kimliğe bürünmüştür. Okulumuzun (ZKADML) bulunduğu binaların bir kısmı Beşiktaş’tan Ortaköy’e kadar uzanan Çırağan Sarayı’nın ek binalarından (Matbah-ı Amire ve Istabl-ı Amire Binaları ) birisidir. 1910 yılında çıkarılan Çırağan Sarayı yangınından bu yapılarda üzerine düşen payı almıştır. Cumhuriyet dönemine kadar ülkemizde ticaret gemilerine gemi adamı yetiştirecek kamuya ait bir okul yoktu. Yalnız 1909 yılında Kaptan Hamit Naci Bey tarafından “Milli Ticareti Bahriye Kaptan ve Çarkçı Mektebi Alisi” adıyla açılan özel bir okul vardı. Azapkapı’da açılan sonra Üsküdar’a, 1927 yılından itibaren de Ortaköy’e nakledilen okulda yalnızca teorik dersler veriliyor, donanım yetersizliğinden dolayı uygulama yapılamıyordu. 1928 yılında Cumhuriyet Hükümeti Okulu Kaptan Hamit Naci Bey’den devralarak “Yüksek Deniz Ticaret Mektebi” adıyla yeniden açmış, öğretim programları yeniden hazırlanmış ve günün şartlarına göre modern donanım ile donatılmıştır. Binaya yatakhane ve spor salonu eklenmiştir. 1982 Yılında yapılan Deniz Alaka ve Menfaatleri Yüksek Koordinasyon kurulunun 3. toplantısı sonunda alınan kararlara dayalı olarak, Yüksek Denizcilik Okulunun Tuzlaya taşınmış boşalan bina ve tesisler Orta kademe Gemi adamı yetiştirmek için M.E.B.’na devredilmiştir. O dönemde Ortaköy Denizcilik Meslek Lisesi; ” Güverte ” ve ” Gemi Makineleri” Bölümleri ile faaliyete geçmiş ve parasız yatılı öğrenci alımına başlanmıştır. 1983-1984 öğretim yılında okulumuz bünyesine ” Gemi Elektroniği ve Haberleşme” Bölümü de eklenmiştir. Denizcilik mesleği ile ilgili eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürürlükte bulunan ulusal ve uluslararası denizcilik mevzuatı esaslarına göre gerçekleştirilmesi zorunluluğu sebebiyle 1985-1986 Öğretim yılından itibaren okulumuzda bir kısım derslerin İngilizce verilmesi kararı alınmış, eğitimin ilk yılı hazırlık olmak üzere toplam 4 yıllık Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi’ne dönüştürülmüştür. Aynı yıl Endüstriyel Okullar projesi kapsamında Güverte ve Gemi Elektroniği ve Haberleşme bölüm atölyeleri günün şartlarında modern donanımla donatılmıştır. 1993 yılında M.E.B.’nca denizcilik sektörüne yarım asırdan fazla işletmecilik ve yöneticilik yapmış olan merhum Ziya Kalkavan’ın adı okulumuza verilmiş, yeni ismiyle; ” Beşiktaş Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ” olmuştur. 1995-1996 Öğretim yılından itibaren yatılılığı kaldırılan okulumuzun; 2006-2007 öğretim yılına müfredat yenilemeleri yapılarak ismi” Beşiktaş Ziya Kalkavan Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi ” olmuş, kısmi yatılılık tahsis edilmiştir. 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı başında okulumuzun ismi Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişmiştir.

VİZYON : Vizyonumuz, Türk Milli Eğitiminin genel ve özel amaçları doğrultusunda, dünya denizcilik sektöründe rekabet edebilmek için Uluslararası Denizcilik Örgütü(IMO) standartlarını yakından izleyerek, ülkemiz ve dünya deniz ticaret filosuna bilgi ve beceride rekabet gücü yüksek gemiadamı yetiştiren kurum olmaktır.

MİSYON : Okulumuz, Ülkemizde uluslararası denizcilik eğitimi veren önemli bir orta öğretim kurumudur. Biz, ülkemiz ve dünya deniz ticaret filosuna meslek eğitimi yoluyla hizmet sunmak ve denizcilik eğitimi veren yüksek öğretim kurumlarına taban teşkil etmek için varız. Denizcilik eğitimi verirken, sürekli yeni bilgilere ulaşmaya çalışır ve deniz ticaret sektörü ile ilişkileri artırarak toplumun kalkınmasına sürekli olarak katkıda bulunuruz.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ :

Telefon : 05523101185

Belgegeçer : 0212 260 67 05

WEB : https://ziyakalkavandatl.meb.k12.tr

Adres : Çırağan Caddesi No 34 Yıldız/Beşiktaş

 

OKULDAKİ İMKANLAR (2021 yılına ait bilgilerdir.):

Öğretmen :49

Öğrenci :519

Derslik :17

Atölye-İşlik :16

Konferans Salonu :1

Spor Salonu :1

Fen Laboratuvarı :1

BT Sınıfı :1

Kütüphane :1

Revir:1

TABAN PUAN : 350,156

Yazar Lacka - Sevgi Girgin

İTÜ - Denizcilik Fakültesi - Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

3 Comments

Cevap bırakın
  1. Merhaba ben tuzlada oturuyoru ve bu okula gelmek istiyorum okulunuzun aytak hanesi varmı ve en güncel taban puanı ne kadar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tirebolu Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

KARA LEKE: BÖLÜM 3 (PETROL SIZINTILARINDA KULLANILAN BERTARAF YÖNTEMLERİ)