in ,

Aletli Dalış Kuralları-Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aletli Dalış yapmadan önce edinmeniz gereken bilgi ve donanımlar

Yasak Bölgeler:

Askeri yasak bölgeler ile 23/7/1983 gün ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını
Koruma Kanunu, 19/8/1989 gün ve 20257 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Sualtında Korunması Gerekli Kültür ve Tabiat Varlıklarının bulunduğu bölgelerde bilimsel çalışmalar dışında her türlü dalış yasaktır.

Belge:

Sportif amaçlı aletli dalış yapacaklar, Sualtı Sporları Can Kurtarma ve Su Kayağı Federasyonunca verilmiş yeterlilik belgesine (dalış kartı) sahip olmak zorundadır. Ancak enternasyonal standartlarda eğitim veren kuruluşlardan alınan sertifikalar da geçerlidir. Bu belgeler federasyona müracaat edilerek yeterlilik belgesine (dalış kartı) dönüştürülebilir. Türk vatandaşlarının sportif dalışları, dalış disiplinleri yetkileri, teknik şartları ve yetki belgeleri Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sualtı Sporları Can Kurtarma ve Su Kayağı Federasyonu’nca tespit ve kabul edilen esaslara uygun olarak düzenlenir. Yabancı uyrukluların sportif amaçlı dalış yapabilmeleri için Uluslararası Sualtı Sporları Federasyonu üyesi olmaları ya da ulusal teşkilatlar veya ülkelerinin yetkili kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen bir belgeye sahip olmaları gereklidir.

Sorumluluk:

Dalış yapacakların dalış emniyeti ve can güvenliği dalış yapana ait olmakla beraber,
eğitimler esnasında kursiyer dalıcıların tüm sorumlulukları dalış eğitmenine aittir. Türk vatandaşlarının dalışlarda rehber balıkadam alması isteğe tabidir. Yabancı uyrukluların sportif dalışlarını Türk rehber balık adam refakatinde yapmaları zorunludur. Dalış esnasında kültür ve tabiat varlıklarının korunması, dalıcıların dalışları esnasında mal ve can güvenliğinin sağlanması, rehber balık adamın mesuliyeti ve sorumluluğundadır. Ancak dalışlardan önce ve dalış kurallarını ihlal eden dalıcının kişisel hatasından doğacak her türlü problemden balıkadam mesul değildir.

Malzeme:

Sportif amaçlı dalışlarda hiçbir malzeme tahdidi yoktur. Aletli sportif dalışlarda denge yeleği (can yeleği, BC), tüp basınç göstergesi, derinlik göstergesi ve zaman saati kullanılması mecburidir. Ancak kaldırma balonu veya aynı amaçlı malzemelerin kullanılması yasaktır. Kesinlikle dekompresyonlu dalışlar yapılamaz. Dalışlar sırasında karada veya ilgili makamlardan izin alınmış teknelerde yüksek basınçlı tüm doldurma kompresörleri bulundurmak serbesttir. Dalış yaptıran acente, kulüp, kuruluş, otel, tatil köyü, okul vb. yerler ile teknelerde ilk yardım malzemeleri bulundurulması zorunludur. Dalışlar sırasında su altında fotoğraf çekilmesi, video kamera kullanılması serbesttir. Çekim için gerekli her türlü malzeme kullanılabilir.

Malzeme Bakımı:

Sportif amaçlı dalış düzenleyen gezi acenteleri, yat işletmeleri, kurum ve kuruluşlar ile su altı kulüpleri balık adamların sahip oldukları ve kullandıkları dalış malzemelerinin (tüp regülatör, denge yeleği gibi) periyodik test ve bakımlarını yaptırmak zorundadırlar. Bu testler sivil balık adam firma temsilciliklerinde veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yetki verdiği kuruluşlarda yaptırılabilir.

Dalışlarda Kullanılacak Tekneler:

Sualtı dalışlarında Türk teknelerinin kullanılması esastır. Ancak kendi tekneleri ile gelen yabancı uyruklular ile kendi botlarından dalış yapmak isteyen yabancı gruplar için gerekli müsaade alınması şartı ile dalış yapılması mümkündür.

Dalış İzni:

Yasak bölgeler dışında sportif amaçlı aletli dalışlar izne tabidir. Kulüp, kuruluş ve derneklerce grup halinde, yasak bölgeler dışındaki yerlere yapılacak dalışların, İl Turizm Müdürlükleri’ne veya yetkili kılacağı kuruluşa önceden bildirilmesi zorunludur. Bu bilgi ilgili kuruluşça Bölge Kıyı Güvenlik Komutanlığı’na (veya mahallindeki yetkilisi) iletilir. Yabancı uyruklu dalıcılar için her türlü aletli sportif dalış izne tabidir. Bu izinleri verecek makamlar İl Turizm Müdürlükleri veya yetkili kılacağı kuruluştur. Düzenlenecek izin formlarından 1 adedi Liman Başkanlığına 1 adedi ise Bölge Kıyı Güvenlik Komutanlığı’na (veya mahallindeki yetkilisine) izin veren kuruluşça iletilir. Kontroller sırasında bir nüshası izin alan kuruluşta kalan izin belgesinin yetkililere gösterilmesi mecburidir. Eğitim amacıyla yapılacak dalışlar ile iki kişilik arkadaş sistemi dalışlarında (yasak bölgeler hariç) bilgi verilmesi ve izin alınması mecburi değildir.

Türk deniz turizminde, sualtında yapılan etkinliklerin yanında su üstünde yapılanların da büyük payı vardır. Tatil köylerinin bünyesinde veya turizm müdürlüklerinin belirlediği alanlarda faaliyet gösteren 300’den fazla su sporları işletmesinin senede toplam 150 Milyon $ gelir elde ettiği tahmin edilmektedir. Bu sektörün en yoğun yaşandığı yerler arasında, kürekçi ve yelkencilerin odağı olmuş Fethiye–Marmaris hattındaki su sporları merkezi ve dünyanın sayılı rüzgar sörfü alanlarından biri olarak anılan Alaçatı(Çeşme) sayılabilir. Çok çeşitli deniz sporlarının yapılmasına olanak sağlayan Türkiye’de; “sadece spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen balıkçılık etkinliği” olarak tanımlanan amatör balıkçılık turizmi de, uluslararası çapta geliştirilebilir bir seçenektir.

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Doç. Dr. Yasemin Nemlioğlu Koca’nın ders notlarından alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Yazar Genisapaz - Lütfullah Han Uçar

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dalış Sporları Turizmi

emniyet teçhizatları

Emniyet Teçhizatları