in ,

Burak Reis

Büyük Türk denizcilerinden  biri olan Burak  Reis ya da Barak Reis hakkında kaynaklarda  çok fazla bilgi bulunmamakla birlikte doğum  yeri ve tarihi  bilinmemektedir. II. Beyazıt  döneminde  1488 yılında katıldığı Mısır  seferinin ardından 1499 yılında  Mora Adası’nın doğu kıyalarında  Venedikliler ile  savaştı.

Sapienza deniz savaşında iki büyük  Venedik gemisinin  çapa atması sonucunda arasında kalan Burak Reis ve gemisi atılan oklar neticesinde  önce yelkenleri alev aldı. İlerleyen yangın   geminin iç bölgelerine kadar ulaştı. Buralarda bulunan cephaneler infilak etti.  Kemal Reis  her ne kadar yardım  etmek istese de başarılı olamadı. O gün ve gece  boyu yanan  Venedik  gemileri ve  Burak Reis’in  gemisi sulara gömüldü. Burak Reis burada 12 Ağustos 1499 tarihinde vefat etti.

 

Sapienza  savaşına adını veren   adanın adı daha sonra Burak Reis adası ismi verildi.

Metin İçerik Yazarı: Bilal AKTAŞ

Yazar Hakan KAPLAN

Hakan Kaplan - DARGEB Kurucu
Denizcilik eğitimine 2011'de başladı. İzmir Güzelbahçe denizcilik lisesi güverte bölümünü 2015'de ve Yalova Üniversitesi - Deniz Ulaştırma İşletme bölümünü 2017 de derece ile tamamladı. Şuan aktif olarak Anadolu Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğine devam ediyor.Toplamda denizcilik eğitiminin 9.yılında. DARGEB platformuna kurucu ortaklık yaptı. İnstagram'da @suvaribeyinnotdefteri 'ni kurdu.Güncelleme tarihi:2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gemi Acenteliği

Gemilerin Havuzlanması