in , ,

Deprem Sonrası Denizcilik Sektörünün Önemi – 2 “POWERSHIP” – “LIFESHIP”

“POWERSHIP”

Dünyanın tek enerji gemisi filosuna sahip olan Karadeniz Holding iştiraklerinden Karpowership; kısa, orta ve uzun vadeli enerji çözümlerinde sektörünün öncüsüdür. Hedefi, sadece bir elektrik üreticisi değil, aynı zamanda bütün müşterilerinin enerji sektöründeki çözüm ortağı olmaktır.Karpowership, dünyanın ilk yüzer enerji santrali olan “Powership” projesini tasarladı ve inşa etti. Powership; platform ya da gemi üzerine kurulu, LNG, doğal gaz ve fuel oil ile çalışabilen yüzer bir enerji santralidir. 2010’dan günümüze 36 Powership üretilmiş ve toplamda 6.000 MW’ı aşan filo gücüne ulaşılmıştır. Buna ek olarak, Powership filosu; Gana’nın %23, Mozambik’in %10, Gambiya’nın %60, Sierra Leone’nin %80, Gine Bissau’nın %100, Senegal’in %15, Gine Konakri’nin %10, ve Fildişi Sahili’nin %7,5 elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. 2018 yılına kadar Irak’ın enerji ihtiyacının %15’ini ve Zambiya’nın %16’sını 2021 yılına kadar ise Lübnan’ın enerji ihtiyacının %25’ini karşılamıştır. Türkiye merkezli Karadeniz Enerji Grubu’nun bir dalı olan Karadeniz Powership, 2009 yılında dünyanın ilk Powership filosunu kurarak, dünyadaki tüm ülkelerin acil elektrik ihtiyacını karşılamak için bir atılım yaptı. Powership’ler çift yakıt seçeneği ile hem sıvı yakıtlar (HFO/RFO) hem de doğalgaz ile çalışan özel bir elektrik motoru teknolojisiyle tasarlanarak inşa edilmiştir. İlk olarak, milyarlarca dolar değerindeki 4 dökme yük gemisi, küresel ilerleme stratejisinin bir parçası olarak Powership’e dönüştürülüp, Doğan Bey, Rauf Bey, Kaya Bey ve Ali Can Bey olarak isimlendirilmiştir. 2010 ve 2011 yıllarında bu gemiler Irak ve Pakistan’ın acil enerji ihtiyaçlarını karşılamak için ilk görevini yapmıştır. Powership’lerin kapasiteleri “45 ile 500 MW” arasında değişmektedir. Bugünkü filo 1.500 MW elektrik üretim kapasitesine sahip olup, yakında tamamlanması planlanan ek gemiler ile filonun toplam elektrik üretim kapasitesinin 6.000 MW’ı bulacağı tahmin edilmektedir. Bu güç ile Ortadoğu, Güney Asya ve Kuzey Afrika’da ki 15 ülkenin acil enerji ihtiyacını karşılaması planlanmaktadır. 60 ila 180 gün arasında acil elektrik ihtiyacı olan ülkelere enerji verebilecek güçteki Powership’ler, 2 ila 5 yıl süreli sözleşmelerle kısa veya uzun vadeli çözümler sağlayabilir. İmzalanan kira kontratı ya da Enerji Alım Anlaşması (PPA)’nın ardından Powership’ler, bütünüyle sözleşme yapılan ülkelere teslim edilmektedir.  Ayrıca Karadeniz Enerji Grubu, sözleşme süresince Powership’lerin tüm işletme ve bakım servislerinden sorumlu olmaktadır.

Dünya da onaylanmamış çok sayıda nükleer reaktörlerin kapatılmaya başlanmasının ardından da oluşan elektrik kesintileri mücadelesinde de etkili bir rol oynamaktadır. Bunun gibi çok az sayıda proje, uluslararası arenada böyle bir takdir ve popülerlik kazanmıştır. Ayrıca şirket çift yakıt teknolojisi ile çevre kirliliğinin önlenmesine de büyük teşvik oluşturmuştur. Karadeniz Enerji Grubu tarafındanbu acil elektrik ihtiyacı yararlı bir şekilde karşılandığı için güç gemileri filosunun ismi “Dostluk Gücü” olarak nitelendirilmiştir. Tahmini olarak altı milyar kilowatt saat (ve daha fazlası) elektrik enerjisi, Türkiye merkezli Karadeniz Enerji Grubu ve Irak Elektrik Bakanlığı tarafından ortak olarak finanse edilmiştir. Proje, “Dostluk Gücü” olarak nitelendirilmesinde, Irak Cumhuriyeti ve Güneydoğu Türkiye’deki Silopi aktif santrali, büyük bir başarı oluşturmuş ve önemli bir rol oynamıştır. Şirketin Powership filosunda aktif olarak kullanılan Doğan Bey, Rauf Bey ve İrem Sultan, elektrik enerjisi ve sürekli enerji kaynakları ile Irak’taki yaklaşık 4 milyon vatandaşa elektrik enerjisi temin edebilmek için işbirliği yapmaktadırlar.

     “LIFESHIP”

Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan ve Karadeniz Lifeship Rauf Bey yüzer yaşam kentleri, acil insani yardım sağlamak amacıyla ilk kez depremzedelerin yaralarını sarmak için kullanılacak Karadeniz Holding, 3.000 kişinin yaşayabileceği 2 yüzer yaşam kentini Hatay-İskenderun’a gönderiyor.Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan ve Karadeniz Lifeship Rauf Bey yüzer yaşam kentleri, acil insani yardım sağlamak amacıyla ilk kez depremzedelerin yaralarını sarmak için kullanılacak.
Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeye insani yardım sağlamak amacıyla iki acil yardım gemisi süratle bölgeye gönderilecek. Acil durumlarda insani yardım amacıyla kullanılabilecek yüzer yaşam kentleri konseptinin ilk iki gemisi olan Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan ve Karadeniz Lifeship Rauf Bey’in Hatay-İskenderun’a sevki için hazırlıklar başladı. Depremzede ailelerin barınabilecekleri, 3.000 kişinin yaşayabileceği 2 yüzer yaşam kentinde yaşam alanlarının yanı sıra, çocuk kreşi, eğitim, sağlık, aş evi ve sosyal alanlarıyla modern bir kentin tüm imkanları yer alıyor. İki yüzer yaşam kentte toplam 1900 öğrenci için eğitim tesisi bulunuyor.

Yüzer yaşam kentlerin gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından 15-20 gün içinde Hatay-İskenderun’da hizmete girmesi planlanıyor. Süheyla Sultan ve Rauf Bey yüzer yaşam kentleri, acil insani yardım sağlamak amacıyla ilk kez “asrın felaketinin” yaralarını sarmak için kullanılacak.
Her tür hava koşuluna dayanıklı, genel afet hallerinde faaliyetlerini kesintisiz sürdürebileceği ifade edilen söz konusu yaşam kentler için ilave altyapı yatırımı gerekmiyor. Yüzer yaşam kentleri mobil, karasal lojistik kısıtlarından bağımsız ve kendine yeterli şekilde faaliyet gösterebiliyor.Toplam 1500 kişinin yaşayabileceği Süheyla Sultan yüzer yaşam kentinde klima, televizyon ve buzdolaplı ve her biri 12 kişilik 72 oda, yine her biri 4-6 kişilik 116 oda bulunuyor.

900 öğrenci için 18 derslik ile sürekli eğitim sağlanabilen, bilgisayar laboratuvarı, konferans ve iletişim merkezi yer alan Süheyla Sultan yüzer yaşam kenti, poliklinik ve revirlerin yanı sıra 20 kişilik yatarak tedavi sağlanabilecek sağlık alanlarını da içeriyor.

Rauf Bey yüzer yaşam kenti ise bünyesinde her biri 4-6 kişilik 150 konteyner kent ve 1000 kişilik açık yatakhane barındırıyor.Toplam 1000 öğrenci için 20 derslik ve bilgisayar laboratuvarı bulunan Rauf Bey yüzer yaşam kentinde, poliklinik, revir ve 20 kişilik yatarak tedavi alanı da bulunuyor.

“Anında kullanıma hazır”

Şirket yetkilisinin konuya ilişkin açıklamasında, yüzer yaşam kentlerinin lojistik ya da karasal altyapı gerektirmediğinden anında kullanıma hazır olduğunu belirterek, “Yüzer yaşam kentleri, tüm hava koşullarına ve doğal afetlere dayanıklı ve kendine yeten yüzer konaklama ve acil yardım gemileridir. Karadeniz Holding olarak depremden etkilenen vatandaşlarımıza bir an evvel hizmet verebilmek amacıyla tüm varlık ve enerjimizi bu projeye odakladık. Tamamen bedelsiz olarak gerçekleştirilecek olan bu projenin amacı, zaten büyük bir yıkım yaşamış vatandaşlarımıza zaman kaybetmeden güvenli bir liman sağlayabilmek.” ifadelerini kullandı.Ayrıca, Karadeniz Holding filosundaki bir Ro-Ro gemisi Emre Bey’in, Ulaştırma Bakanlığı’nın talimat ve koordinasyonları çerçevesinde İstanbul-İskenderun arasında lojistik destek ve yardım sağlamak için görevlendirildiği öğrenildi.

 

Hazırlayan:

Eren ÖCAL

İstanbul Teknİk Ünivesitesi

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

Kaynakça

Nuran Erkul Kaya (2023 , 11 şubat ) ASRIN FELAKETİ https://www.aa.com.tr/tr/asrin-felaketi/karadeniz-holdingin-3-bin-kisilik-2-yuzer-yasam-kenti-hataya-gidiyor/2815450

Yazar Derya - Ahmet Arda Cömert

BANDIRMA ON YEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ - DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

II. Zabit Türkan Bahar Gel

AFETLER – “HİDROLİK SEL”