in

ELEKTRONİK KONŞİMENTO VE MSC’NİN UYGULAMALARI

Konşimento, 3 temel özelliği ile deniz yolu taşımacılığında kullanılan en önemli ticari evraktır.

  • Taşıma sözleşmesinin olduğuna dair bir kanıttır.
  • Malların teslim alındığını gösterir.
  • Konşimentonun hamili (düzenlenme şekline uygun olarak), ürünlerin de zilyetliğine sahip olur.

Geleneksel ve hâlâ yaygın olarak kullanılan konşimentolar, özellikle de cirolanabilir ve devredilebilir olanlar, kâğıda basılı formda ve taşıyıcı tarafından kaşe imzalı olarak ve genelde üç nüsha olarak düzenlenir. Taşınan malzemelerin teslim alınabilmesi için bu tarz konşimentolar fiziksel olarak alıcıya da kurye ile gönderilmek zorundadır.

Konşimentoların nasıl düzenlendiğine bağlı olarak kargoların teslim alınabilmesi için birçok ciro uygulama varyasyonu mevcut.

Birçok ülkede uygulanan tecrit nedeniyle, mallar gemiye yüklenip gemi kalktıktan sonra bile ihracatçılar konşimentolarını alamıyor.

Buna paralel olarak boşaltma limanına varmış olan yüklemelerde de konşimentoların ulaşmamış olması ya da en kötü senaryo ile konşimentoların kaybolması sebebi ile birçok olumsuzluk yaşanmakta.

Orijinal konşimento, taşıyana teslim edilip ordino alınamayacağı için;

  • Malzemenin teslim alınmasında gecikmeler oluşur.
  • Ardiye, demuraj, detention masrafları oluşur.
  • Limanlar ve depolarda yığılma ortaya çıkar.
  • Satıcı ve alıcı arasında bu masrafları kimin üstleneceğine dair uzayan tartışmalar ortaya çıkar.

Tam burada devreye e-Konşimento giriyor.

EBL(e-Konşimento), göndericilerin ve diğer önemli tedarik zinciri paydaşlarının, günlük iş operasyonlarında herhangi bir değişiklik veya kesinti olmaksızın, konşimento belgesini elektronik olarak almalarını ve iletmelerini sağlar.

WAVE BL, bir kargo gönderi rezervasyonunda yer alan tüm tarafların belgeleri güvenli, merkezi olmayan bir ağ üzerinden yayınlayabilmelerini, aktarabilmelerini, onaylayabilmelerini ve yönetebilmelerini sağlamak için dağıtılmış defter teknolojisini kullanan blok zinciri tabanlı bir sistemdir.

Mediterranean Shipping Company (MSC), bağımsız bir blockchain platformu WAVE BL’de bir çözüm kullanarak başarılı bir pilot aşamasının ardından, dünya çapındaki müşterileri için elektronik konşimentoyu (eBL) resmi olarak tanıtıyor.

 “MSC, nakliye ve kargo taşımacılığı endüstrisinin alıştığı geleneksel kâğıt tabanlı süreci yansıtan tek çözüm olduğu için WAVE BL’yi seçti. Geleneksel basılı belgelerde mevcut tüm olasılıklara dijital bir alternatif sunuyor, çok daha hızlı ve daha güvenli.”

DCSA (Digital Container Shipping Association) araştırması, 2030 yılına kadar yalnızca%50 eBL kullanımı elde ederek, endüstrinin potansiyel olarak yılda 4 milyar ABD Dolarından fazla tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor. EBL, önemli maliyet tasarruflarına ek olarak, tedarik zincirinden ‘Belge taşıma’ faktörünün kaldırılması da dahil olmak üzere nakliyecilere çok çeşitli avantajlar sunar.

Göndericiler, orijinal ve ciro edilebilir elektronik belgeleri anında sınır ötesine aktarabilir. Daha hızlı belge transferleri sağlar ve bu da daha kısa bir ödeme döngüsü sağlar. Ve elektronik süreçler sahtecilik, dolandırıcılık, kayıp veya insan hatası gibi faktörlerden çok daha az etkilenecektir.

KAYNAKÇA

LEDGER INSIGHT(28 NİSAN 2021)”DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ KONTEYNER NAKLİYECİSİ OLAN MSC,WAVE BLOCKCHAIN KONŞİMENTOLARINI BENİMSİYOR”

HANDY SHIPPING GUIDE(28 NİSAN 2021)”ELEKTRONİK KOŞİMENTOLAR ARTIK MAJOR CONTAINER LINE TARAFINDAN TANITILIYOR”

LUMBUZZ(19 ARALIK 2020)”ELEKTRONİK KOŞİMENTO-ÜLKENİZ VE SİZ BUNUN İÇİN HAZIR MISINIZ?

 

                                                                                         Cansu BALDAN

                                                          Dokuz Eylül Üniversitesi-Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

Yazar Arma - Yaren Özdemir

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ - GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DARGEB DENİZCİ ÖĞRENCİLER DENİZ TARİHİ MERKEZİ VE DOWN CAFE ZİYARETİ

Proje Taşımacılığı Nedir, Ülkemizde Ne Boyuttadır ?