in ,

MSC (MEDITERRANNEAN SHIPPING COMPANY)

1970’te İtalya’da Gianluigi Aponte tarafından kurulan 1978’ten beri merkezi Cenevre, İsviçre de olan çok uluslu taşımacılık şirketidir. Son yıllarda çok hızlı bir şekilde büyüyerek, TEU kapasitesi açısından uzun zamandır lider olan Maersk’i yakaladı ve onu geçti. İsviçreli firma yeni siparişler, ikinci el gemilerin satın alınması ve charter anlaşmaları yoluyla filo büyüklüğünü arttırdı.

MSC GÜLSÜN

Şirketler iki metriğe göre sıralanır. Birincisi, sahip oldukları gemi sayısı, ikincisi ise yirmi fit eşdeğer birimlerle(TEU)ölçülen toplam nakliye kapasiteleridir. Bir TEU, 20 feet uzunluğundaki bir nakliye konteynerinin hacmine dayanmaktadır.

MSC SAMAR

Dünya’nın lider konteyner taşımacılığı şirketlerinden biri olan MSC, dünya çapında, 155 ülkedeki 675 ofisi ve 150 binin üstündeki çalışanıyla faaliyet göstermektedir. 500’den fazla liman arasındaki 215’ten fazla rotada servis sağlamaktadır. Aralarında dünyanın en büyük taşıma kapasitesine sahip iki gemisi olan (2019 itibariyle) MSC Gülsün ve MSC Samar’ın da olduğu 43 M TEU kapasiteli gemileri işletmektedir.

 

 

 HİZMET VERDİĞİ HATLAR

Şu an MSC’nin Afrika, Avusturalya, Brezilya, Çin, Avrupa, Hindistan, Orta Doğu ve Amerika Birleşik Devletlerinde kendine ait konteyner limanları bulunmaktadır.

Türkiye’de Tekirdağ, Asyaport ve Ambarlı Limanında faaliyet Marport şirketin liman yatırımları arasında yer almaktadır.MSC Gemi Acenteciliği şu anda İstanbul, İzmir, Mersin, Bursa, Antalya ve Gebze gibi Türkiye’nin belli başlı limanlarından direkt veya aktarmalı servisleri ile Türkiye ihracat ve ithalat yüklerini taşıyor. Kuzey Avrupa, Uzakdoğu, Batı Akdeniz, Karadeniz ve Arap körfezinde haftalık 18 servis bulunan MSC Gemi Acenteciliği Türkiye’den en fazla direkt servis veren armatör şirkettir. MSC’nin dünyadaki 493 acentesi arasında Türkiye’de 15 acentesi vardır. Şirketin Türkiye’de İstanbul, Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Gebze, Gemlik/Bursa, İskenderun, Kayseri, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, İzmir acenteleri hizmet vermektedir.

MSC ALT KURULUŞLARI

1)Medlog: Multimodal taşımacılıkta (karayolu, demiryolu, deniz yolu hizmetleri) faaliyet göstermektedir.

2)SNAV: İtalya’dan Sicilya Hırvatistan ve ötesinden feribot seferleri  SNAV(societa navigazione alta velocita) hidrofiller ve katamaranlar olmak üzere yüksek hızlı modern gemilerden oluşan filoya sahiptir.

3)GNV:Akdeniz kıyı şehri, kargo ve yolcu taşımacılığı GNV (grandi navi veloci) kargo ve yolcu taşımacılığı alanlarında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen şirketlerindendir İtalya,Arnavutluk, Malta, İspanya ve Tunus uluslararası faaliyet göstermektedir.

 

TAŞIMA MODELLERİ

1)Standart Tip Konteynerler: Sıvı olmayan yükler taşır. Muhtemel yükler arasında konteynerler, genel yük, ahşap, taşıtlar ve tahıl gibi yükler taşır. 20dc, 20hc, 40dc, 40 hc vb.

 

 

 

2) Özel Yük Taşımaları: Kargo konteyner veya düz rafa uymuyor ise bir platforma, tek düz bir rafa veya üstü açık üniteye yüklenir. 20fl,40fl, 20ot, 40ot

 

 

 

3)Reefer: Soğutulmuş ve dondurulmuş kargoları taşır.

 

 

 

 

DİJİTAL ÇÖZÜMLER

Önemli ticari belgelerin ihracatçılar, nakliye acenteleri, bankalar, ithalatçılar ve diğer taraflar arasında fiziksel olarak taşınması, gecikmelere ve aksamalara yol açabilecek karmaşık ve maliyetli bir süreçtir. Elektronik Konşimento veya EBL artık daha verimli, güvenli ve sürdürülebilir bir dijital alternatif sunuyor.

Kuru üniteleri konum, sıcaklık ve kapı açıklığı gibi verileri gerçek zamanlı olarak toplayan ve doğru zamanda doğru kararları vermenize yardımcı olan internet bağlantılı cihazlarla donatılmıştır. İster karada ister denizde olsun, konteynerinizin konumu, kapı durumu, sıcaklık, nem ve daha fazlasıyla ilgili verilere 7/24 erişim fırsatı sunulmaktadır.

MİSYON VE VİZYON

Kuruluşun vizyonu, nesil boyu insan ve doğa arasındaki kritik dengeyi yeniden canlandırmaktır. Kuruluşun misyonu ise mavi gezegeni ve tüm insanlarını korumada ve yetiştirmede durmaksızın sorumluluk almak için MSC’nin küresel erişimini ve eşsiz deniz bilgi birikimini kullanmaktır.

 

 

 

 

Kaynakça

(2022). Mediterranean shipping company https://tr.wikipedia.org/wiki/Mediterranean_Shipping_Company

(2022). MSC  Global shipping company, https://www.msc.com

(2022). MSC Shipping Solutions,https://www.msc.com/tr/solutions/shipping-solutions

(2022). MSC Inland Solutions https://www.msc.com/tr/solutions/inland-solutions

 

HAZIRLAYAN : ECE DOĞAN – KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ DENİZ VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ

Yazar Alamatra - Adalet Topaloğlu

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DARGEB Bandırma Tanışma Etkinliği

LimakPort İskenderun Uluslararası Liman Teknik Gezisi