in

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 

 

   Türkiye‘nin büyük Meslek okullarından biridir. Okul 1958-1959 öğretim yılında İzmir şehrinin ilk meslek lisesi olan Mithat Paşa Sanat Enstitüsü’ne bağlı olarak Güzelyalı Pratik Kız Sanat Okulu’nun bulunduğu binada sadece Elektrik ve Radyo Bölümleri olarak açılmıştır.

Sonrasında, 1961-1962 öğretim yılında İzmir Elektrik Radyo Sanat Enstitüsü adıyla ayrı bir müdürlük olarak bağımsızlığını kazanmıştır. Bu binada 1966 yılına öğretime devam eden okul daha sonra Çınarlı semtinde alınan arazide yapılan okula taşınmıştır. Adını kurulduğu İzmir Konak İlçesi Çınarlı semtinden alan okulun Çınarlı Erkek Sanat Enstitüsü olan adı 1974-1975 öğretim yılında eklenen yeni bölümler ile birlikte İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi olmuştur. Daha sonra 1968-1969 öğretim yılında, Teknik Lise’nin de eklenmesi ile okulun adı İzmir Çınarlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak değişmiştir. 1983 yılında Elektronik Bölümünün; bir yıl İngilizce hazırlık sınıfı eklenerek Anadolu Lisesi şekli kazanmasıyla okulun adı, İzmir Çınarlı Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak değişmiş ve son halini almıştır.

Faaliyetler (2021 yılına ait bilgilerdir.)

Öğretmen : 221

 Öğrenci : 1973

 Derslik : 78

 Konferans Salonu : 1

 Spor Salonu : 1

 Kütüphane : 1

 Yemekhane : 1 

 

İle hizmet veren okul; bireyleri mutlu, özgüvenli, donanımı güçlü, mezunları; iş hayatında tercih edilen, teknolojik yeniliklere imza atabilen, bilim ve kültürle donatılmış, sanayide ara eleman denilince akla gelen ilk okul olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca özellikle badminton olmak üzere sportif alanlarda ve tiyatro topluluğunu da bünyesinde bulundurarak sosyal ve kültürel alanlarda da öğrencilerin gelişimini sağlamaktadır. 

 

İletişim

Telefon: 0232 435 1033

Adres: 1561 Sokak No 88 Çınarlı/İZMİR

Website

https://cinarlieml.meb.k12.tr/tema/index.php

Yazar Aganta - Alaadtin Bakar

Akdeniz üniversitesi - Denizcilikle İşletmeleri Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehit İdari Ataşe Çağlar Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi