in ,

Korona Virüs’ün Denizcilik Sektörü Üzerindeki Etkileri

Korona Virüs’ün Denizcilik Sektörü Üzerindeki Etkileri

Yeni tip Korona Virüs Covid-19, gün geçtikçe hayatın her alanında olduğu gibi denizcilik sektöründe de gerilemeye neden oluyor. Büyük bir hızla dünyanın birçok noktasına yayılan bu elim hadiseler zincirinin denizcilik üzerinde etkili olmasının en büyük nedeni Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilmesidir. Bu nedenle yaşanılan panik ortamı ve ülkelerin önlem alma çabası ile beraber eşi görülmemiş tedbirler almak, birçok ülke limanlarını kapatmak ve önde gelen firmalar seferlerini büyük ölçüde azaltmak zorunda kaldı.

Ayrıca söz konusu virüsün Dünya deniz ticaretinin neredeyse yarısını üstlenen Çin’de başlaması, Çin ve virüsün sıkça görüldüğü ülkelere güvenin sarsılması, dünyadaki en büyük ticaret sektörü olan denizciliği ve dünya ekonomisini büyük ölçüde sekteye uğrattı.

Ne yazık ki mevzubahis talihsizlik silsilesi 3 yanı denizlerle çevrili ülkemizi de etkisi altına aldı. Ülkemizde de sektör içinde alınan gerekli önemler Türk denizcilik ticareti açısından birçok zorluğa yol açtı. Bu önlemlerden bazıları:

  • Liman sahasına girmeden en az 24 saat önce yapmaları gereken bildirimlerin, 48 saat önce yapılacak şekilde değiştirilmesi,
  • Bu bildirimler ve sağlık bildirimleri esas alınarak gelen gemiler ile ilgili risk değerlendirilmesi yapılması,
  • Gemi geliş bildirimlerinde yer alan son 10 liman bilgisi kullanılarak, geminin son 14 gün içinde uğradığı limanların tespit edilmesi ve benzeri önemler.

Tüm dünyayı ilgilendiren bu zorlu süreçte yüzlerce sektörün durmasının yanı sıra sağlıkları ne kadar tehlike altında olsa da dünya halklarının temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya devam eden tüm denizci emekçilere şükran borçluyuz.

 

DARGEB içerik yazarı Ulaş Emre ŞİRET

 

Yazar Hakan KAPLAN

Hakan Kaplan - DARGEB Kurucu
Denizcilik eğitimine 2011'de başladı. İzmir Güzelbahçe denizcilik lisesi güverte bölümünü 2015'de ve Yalova Üniversitesi - Deniz Ulaştırma İşletme bölümünü 2017 de derece ile tamamladı. Şuan aktif olarak Anadolu Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğine devam ediyor.Toplamda denizcilik eğitiminin 9.yılında. DARGEB platformuna kurucu ortaklık yaptı. İnstagram'da @suvaribeyinnotdefteri 'ni kurdu.Güncelleme tarihi:2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gemilerin Havuzlanması

Toyota’nın Hidrojen Yakıtlı Gemisi Denizlere İniyor