in ,

MERCAN BÖLGELERİNDE GÖRÜŞ MESAFESİ

İyi bir havada yaklaşık 10-20 metre arasındaki göz yüksekliği ile yaklaşık 6-8 metreden daha az su derinliğine sahip mercan bölgeleri hemen hemen 0,5 millik bir mesafeden görülebilir. Eğer bir sakınma manevrasının zamanında yapılması gerekiyorsa , direkteki gözcü ile köprü üstü arasında iyi bir haberleşme sağlanması gereklidir.

Geminin hızı gerektiğinde durabilecek veya hızlı bir şekilde demirleyecek yeterlilikte yavaş olmalı ama yine de dümen dinleyecek ve gelgitsel akıntılara karşı koyabilecek bir hızda olmalıdır. Yaklaşık 4-8 knot arasındaki bir hız normalde uygun olanıdır.

RESİFLERİN RENKLERİ

Su durgun olduğunda bir resifin üzerindeki derinlik, aşağıdaki renklere göre tahmin edilebilir.

  • AÇIK KAHVERENGİ  : 1 m. az derinlikteki resif
  • AÇIK YEŞİL    : 2 m. ve daha fazla derinlikteki resif
  • KOYU YEŞİL  : 6 m.ve daha fazla derinlikteki resifler
  • KOYU MAVİ  : 25 m.ve daha fazla derinlikteki resifler

 

 

İŞARETLENMEMİŞ DAR KANALLAR

Mercan resifleri arasındaki dar kanallarda , kanalın ortasında bulunmaya çalışılmalıdır.

   

BULANIK SU

Eğer su temiz değilse, mercan resiflerini görmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle çıplak gözle seyir yapılmalıdır. Emniyetli tek metot , geminin pruvasına doğru botlarla iskandil yapmaktır.

BULUT KÜMELERİ

Bulut kümeleri genellikle deniz yüzeyine yansırlar ve resifler gibi gözükürler. Buna rağmen bulutların su üzerindeki hareketlerini görmek mümkün olabilir. Eğer güneş bulutlar tarafından kapanırsa, hemen hemen tüm resifler görünmeyecektir. Böyle bir durumda emniyetli tek metot, geminin pruvasına doğru botlarla iskandil yapmaktır.

KARŞI AKINTILAR VE HAVA

Mercan bölgesindeki yüzey akıntıları ve gelgitsel akıntılar, genellikle mercan kanalları boyunca hareketten çok kanallar arasında kendini gösterir. Bunun örnekleri Great Barrier Reef ’in iç rotasında görülmektedir.

Great Barrier Reef

Mercan bölgelerinde geçici sağanak yağmurlar oldukça yaygındır ve genellikle görüş mesafesini çok azaltacak kadar şiddetlidir. Böyle durumlarda durmak veya demirlemek ve havanın geçmesini / açılmasını beklemek en uygun tedbir olur.

MERCAN RESİFLERİNİN UÇLARI

Mercan resiflerinin rüzgara bakan uç kısımları çoğunlukla rüzgar altında olan uçlarından daha tek düzedir. Ve onlar üzerinde daha çok dalga patlamaları meydana gelir. Bu nedenle daha kolayca görülürler. Resiflerin rüzgar altına doğru olan kesimleri, görülmesi zor yapışık / bağlı mercan burunlarına sahiptir.

Yazar Pruva - Hale Özdemir

istanbul teknik üniversitesi deniz ulaştırma işletme müh.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERCAN BÖLGELERİNDE SEYİR

Güverte Jurnali ve Tutulması