in

Deprem Sonrası Denizcilik Sektörünün Önemi – 1

Kahramanmaraş merkezli depremin etkisiyle karayollarında meydana gelen hasar sonucu bölgeye ulaşım zorlaşırken Ro-Ro Gemileri yardıma yetişti. Denizyolu taşıma araçlarının en yaygın kullanılan çeşitlerinden biri olan Ro-Ro taşımacılığı, tekerlekli araçların taşınmasında kullanılmaktadır. Denizcilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yardım malzemesi yüklenen Ulusoy-5 Ro-Ro Gemisi; 114 tır/taşıt, 74 iş makinesi, 4 tanker olmak üzere 192 araç, 221 yolcu ve insani yardım malzemesi ile İzmir’den yola çıktı. Bu sayede enkaz kaldırma çalışmaları hızlanarak afetzedelerin ihtiyaçları karşıladı.

İnsani yardım malzemesi taşıyan en büyük çıkarma gemisi TCG bayraktar ve TCG Sancaktar İskenderun Lİmanın da depremzedelere sağlık hizmeti sundu. Bölgeye iş makinesi sağlık malzemeleri ve sağlık personeli ile gelen gemi malzemeleri indirdikten sonra hastaneye dönüştürüdüldü. Her biri 560 yatak kapasiteli çıkarma gemileri içersisnde 20 yataklı hasta gözlem odası ameliyathane, anestezi cihazı, elektrokoter gibi bir çok imkanıyla depremde yaralanan vatandaşların tedavilerini gerçekleştirdi

Bölgeye insani yardım malzemesi ile gelen kruvaziyer gemisi de sonrasında depremzedelerin konaklaması için hazırlandı. 400 kabin ve 1056 yatak kapasitesi bulunan gemi de çocuk oyun salonları, restoran, kütüphane gibi bir çok imkanıyla afetzedelere ev sahipliği yapıyor.

Denizcilik Genel Müdürlüğü koordinesinde Çanakkale’den 127 adet yaşam konteyneri yükü ile yola çıkan ALKADI BEY isimli gemi İskenderun Tosyalı Limanına yanaşarak tahliye işlemine başladı.

Deprem sonrası havaalanı pistlerinin zarar görmesi, karayollarının çökmesi veya yoğunluktan trafiğin sıkışması, demiryolunun ise hasarlı olması ile bölgeye ulaşım sağlanmasında zorluklar yaşandı. Denizyolu ulaştırması ise tek seferde ve büyük miktarlarda taşıma yaparak ekonomik ve çevreci olmasının yanı sıra sürdürülebilirlik ve kesintisiz hizmeti ile deprem bölgesine yetişti. Afet sonrası hızlı müdahale yapabilmek için denizyolu ulaştırmasının çok önemli bir rol üstlendiğini anlamış olduk. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza her türlü desteği veren denizcilerimiz ise çalışmaylarına devam ediyor.

 

KAYNAKÇA;

ANADOLU AJANSI(19.02.2023),”İSKENDERUN’DAKİ DEPREMZEDELER YÜZEN OTELDE AĞIRLANIYOR.

BLOOMBERGHT(08.02.2023),”DEPREM BÖLGESİNE YARDIM MALZEMESİ TAŞIYAN RO-RO,ÇEŞME’DEN ÇIKTI.”

ANADOLU AJANSI(09.02.2023)”DEV ÇIKARMA GEMİLERİ DEPREMZEDELER İÇİN YÜZER HASTANE OLDU.”

Hazırlayan:

Elif Azra Uzun

İskenderun Teknik Üniversitesi

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

Denizde Kadın Ekibi – Sekreteri

Yazar Arma - Yaren Özdemir

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ - GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Öğretmen Nur Göksun Baştımar

II. Zabit Türkan Bahar Gel