in

MERSİN DENİZ TİCARET ODASI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

 

 Türkiye’nin en önemli ve en büyük limanlarından biri olan Mersin liman kentinde eski adıyla Mersin Merkez Endüstri Meslek Lisesi’nin bünyesinde 1988 yılında açılan Gemi Makineleri Bölümü denizcilik mesleğiyle ilgili eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürürlükte bulunan ulusal ve uluslararası denizcilik mevzuatı esaslarına göre gerçekleştirilmesi zorunluluğu sebebiyle 1995–1996 öğretim yılından itibaren Anadolu Meslek Lisesi statüsüne kavuşmuştur. 2007–2008 öğretim yılında 15–04–2008 tarih 1905 sayılı E.T.Ö.G.M onayı ile okulumuzun adı Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir.

 2009–2010 eğitim öğretim yılı başında da Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından yaptırılan yeni binasına taşınmış ve Mersin Deniz Ticaret Odası Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi adıyla eğitime devam etmektedir.

Denizcilik Alanı

 Mersin Deniz Ticaret Odası Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi  Makine Zabitliği Dalı  ortaöğretim düzeyinde toplam 4 yıl eğitim vermektedir. Öğrencilerimiz mezuniyet sonrasında gemide 6 ay açık deniz stajı yaptıktan sonra Denizcilik Müsteşarlığı tarafından düzenlenen sınavlar sonunda Sınırlı Makina Zabiti yeterlilik belgesi alarak denizcilik sektöründe çalışabilmektedirler.

 Makine Zabitliği Dalı  ve yeni faaliyete başlayan Gemi Yönetimi Dalında da  zabitanlık seviyesinde eğitim verilmesi hedeflenmektedir.

  Okulumuz mezunları kendi branşını tercih ettiği takdirde, Ön Lisans seviyesinde eğitim veren Meslek Yüksek Okullarına ve istediği bir lisans programına ÖSYM tarafından yapılan sınavla yerleşebilmektedirler

Yüzdelik Dilim : 53.25

Kontenjan Sayısı : 90

Pansiyon: Yok

 

Okuldaki İmkanlar (2021 yılına ait bilgilerdir.)

 Derslik : 12

 Atölye-İşlik : 2

 Fen Laboratuvarı :1

 BT Sınıfı :1

 Kütüphane :1

Adres Bilgileri

Ulaşım : Okulumuz Mersin merkez otogarının arkasında bulunuyor. Tüm çevre yolu vasıtaları ile ulaşım mümkündür.

Yerleşim Yeri : Mersin merkez otogarının güneyinde 3 ocak ilköğretim okulunun yan tarafındadır.

İl /İlçe Merkezine Uzaklık : Okulumuzun Akdeniz ilçesi sınırları içindedir. il merkezine uzaklığı 3 km dir.

İletişim Bilgileri

Telefon : 0324 233 98 99

Web sitesi: https://mersinadml.meb.k12.tr

Yazar Aganta - Alaadtin Bakar

Akdeniz üniversitesi - Denizcilikle İşletmeleri Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Seda Turhan ile “Liderlik”