in ,

Sektördeki Büyük Problem- Konteyner Kıtlığı

Konteyner Kıtlığının Nedenleri Nedir ?

Covid 19, konteyner kıtlığı yaşamamızın ana nedenidir. Virüsün etkisi azalmaya başlayınca Çin fabrikaları yeniden üretime başladı. Bunun sonucunda ihracatta yeniden başladı. Bu, Çin’den yapılan ihracatı arttırdı. Ayrıca, nakliye hatları gemilerin sayısını azalttığı için boş konteynerleri toplayamadılar. Normalde boş konteynerin 1 veya 2 gün içinde geri gelmesi gerekir fakat şimdi haftalar sürmektedir. Bütün bunlar konteyner kıtlığına yol açmıştır.

Ayrıca, Çin/Hindistan-Amerika arasında artan ticaret hacmi ve gemi iptalleri olmakla birlikte pandemi nedeniyle öngürülenin neredeyse yarısı kadar yeni konteynerler sipariş verilmesi de konteyner kıtlığının başka bir nedenidir.

Son olarak limanda ve gümrükte çalışan personel sayılarının azalması. Sadece limanda da değil, zincirin önemli parçası konteyner taşıyan tırların da mevcudiyeti ciddi bir biçimde düşmesi de konteyner kıtlığının nedenleri arasındadır.

Konteyner Kıtlığının Sonuçları Nedir?

Konteyner kıtlığı navlunlara da yansıdı. Navlun artışı önce ihracatçı ve ithalatçıları ama en nihayetinde global ekonomide ithalat ürün olmadan ekonomisi dönmesi imkânsız düzenin çarkları olan bizleri de etkiledi. Nasıl mı? Şu an tükettiğimiz her ürün, 1 sene önceki fiyatından tüm dünyada, çok daha pahalıya alınabiliyor.

Konteyner Kıtlığının Çözümü Nedir?

Kritik ve doğru operasyonel kararlarla konteynerlerin etkili ve verimli olarak doğru zamanda doğru yerde olması gerekir. Aynı zamanda dolu olarak giden konteynerlerin dolu olarak geri getirilmesi avantajken, boş dönmesi maliyeti artıracaktır. Konteynerler dolu olarak gönderildikten sonra boş dönmemesi için gönderilen coğrafyada satış yoluna gidilebilir fakat bu durumda da çelik fiyatlarının ve yeni konteyner üretim maliyetlerinin göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılması gerekir. Aynı zamanda ekipman üretilse dahi onu belirtilen coğrafyaya taşıyacak filonun da olması önemlidir. Aksi hâlde ekipman sorunu çözülür fakat yine alınamayan rezervasyonlar, gemi kapasite sorunları, yüklerin ertelenmesi tekrar tekrar gündeme gelecektir.

Sadece konteyner üretmek sorunu çözmez, tüm bu neticeler dikkate alınarak ekipman yönetimi, ekipmanları taşıyacak ve maliyeti çözecek pozisyonlamaların yanı sıra milli filo gibi kavramların da ilaveten değerlendirilmesi gerekir.

KAYNAKLAR:

https://lumbuzz.com/ne-olacak-bu-konteynerlerin-hali/

https://lumbuzz.com/sadece-konteyner-uretmek-sorunu-cozmez/– İlk fotoğraf bu siteden alınmıştır.

Cansu KARABULUT – Linkedln paylaşımı – https://www.linkedin.com/posts/cansu-karabulut_covid-aexin-40dr-activity-6735091796369526784-Uhpx

https://www.7deniz.net/haber-konteyner-sorunu-yumurta-kapiya-gelmeden-cozulmeli-37202.html

https://www.lojiport.com/40lik-konteyner-navlunu-2-binden-6-bin-dolara-firladi-109319h.htm

https://lumbuzz.com/neden-konteyner-eksikligi-yasiyoruz/

https://www.7deniz.net/haber-bos-konteyner-sikintisi-ihracatciyi-endiselendiriyor-36300.html

YAZAR:

Cansu Baldan

Dokuz Eylül Üniversitesi- Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

Yazar Lacka - Sevgi Girgin

İTÜ - Denizcilik Fakültesi - Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çelebi Bandırma Limanı

Gemi Acentesi Nedir?