in ,

Zincirler

Gemi demirlerini deniz dibine atmak veya selvicelerde kullanılmak üzere birbiri içinden geçmiş madeni halkalardır.

Zinciri meydana getiren her bir halkaya bakla denir. Gemilerde kullanılan zincirler iki tiptir.

1-) Lokmasız baklalı zincirler.

2-) Lokmalı baklalı zincirler.

 

Gemi Demir Zinciri

a)Gömme Harbili Kilit

b)Uzun Uç Baklası

c)Zincir Baklaları

 

Zincir Bosası

 

Bakım

Bakım işleri maksadıyla, gemilerin kullanmadığı demirin zinciri aylık bakıma alınmalıdır. Bir zorunluluk olmadığı takdirde demirlerde eşit yıpranma ve bakım fırsatı yaratmak için TEK AYLARDA SANCAK, ÇİFT AYLARDA İSKELE demir kullanılmak suretiyle her iki demire de aylık bakım fırsatı yaratılmalı ve rutin olarak bakımı yapılmalıdır.

Çekiç Kontrolü: Salya edilen zincirin bütün baklaları çekiç vurularak kontrole tabii tutulur. Bundan maksat zincir baklaları arasında döküm hatası veya zorlama nedeni ile çatlak bir baklanın var olup olmadığını aramaktır.

Statik Test (Ölçü Kontrolü): Uzun süre ağır yük altında çalışan zincir baklalarında zamanla bir uzama ve deformasyon görülür. Baklaları bu şekilde deforme olmuş bir zincirin ya tümünü veya deformasyon belirli bir parçada ise, o kilidi değiştirmek suretiyle emniyet sağlanmalıdır.

Dinamik Test (Gerilme Testi): Uzun süre kullanılmış olan zincirlere yıpranma sonucu itimat edemezseniz, zincirleri fabrikada gerilme testine (Cer muayenesi ) tabii tutarak, durumları hakkında kesin bilgi sahibi olunması gerekir.

 

Zincirlik

Sunplus Corp.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Demirler

Nispi Mevkii Koymak Ve Manevra Levhasının Kullanımı